Ministerstvo dopravy podporuje digitalizáciu v stavebníctve formou nového stavebného zákona

Stavba domu, stavebníctvo
Rekonštrukcia domu bude kvôli nárastu cien niektorých materiálov drahšia. Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo dopravy a výstavby podporuje inovácie a digitalizáciu v stavebníctve formou nového stavebného zákona. Informovala o tom štátna tajomníčka rezortu dopravy a výstavby Katarína Bruncková, ktorá otvorila 15. apríla tretí ročník medzinárodnej konferencie s názvom Inovácie a digitalizácia v stavebníctve.

Financie na obnovu verejných budov

Podľa nej témy, o ktorých sa diskutovalo, sú aktuálne aj z pohľadu programového vyhlásenia vlády a rovnako aj pripravovaného plánu obnovy. Z neho by mal rezort dostať na obnovu verejných budov 200 miliónov eur. Podobne mnoho miliónmi eurami sa podporí aj digitalizácia.

Ako zdôraznila Bruncková, podľa doterajšieho trendu vývoja je to práve stavebníctvo, ktoré najpomalšie a najmenej efektívne využívalo dostupné inovácie z oblasti elektronizácie.

Procesy musia ísť ruka v ruke s praxou

Štátna tajomníčka za dôležité považuje v rámci moderného stavebníctva modulárne strešné nadstavby, inovácie stavebných materiálov a technológií či inovatívne zelené a digitálne technológie.

Zároveň podporila rozvoj inovácií v rámci architektúry i asistenčných inteligentných technológií pre seniorov.

„Je potrebné, aby procesy na úrovni štátu boli koordinované a išli ruka v ruke s praxou. Želaným stavom je mať na konci dňa zrýchlené stavebné konania tak, aby z výsledku mohli benefitovať predovšetkým adresáti stavebných prác, čiže celá spoločnosť,“ dodala Bruncková.

Osobne verí, že nové stavebné predpisy budú využívať inovatívne a dostupné nástroje digitalizácie procesov územného plánovania, ako aj povoľovania stavieb a prispejú k efektívnemu fungovaniu budúcej kapitoly stavebníctva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Bruncková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR