Na slovenskom trhu akvizícii hral vlani dôležitú úlohu aj trh nehnuteľností

Graf, ceny, peniaze
pixabay.com/ilustračný obrázok

Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu.

Trh akvizícii zaznamenal v minulom roku na Slovensku nárast. Najnovšia správa o fúziách a akvizíciách CMS Emerging Europe M&A zverejnená v spolupráci s EMIS ukazuje, že Slovensko zaznamenalo vlani 54 transakcií s celkovou hodnotou 350 mil. eur, pričom očakávaná nezverejnená hodnota týchto obchodov presiahla až 1,8 mld. eur. Petra Čorba Stark, Counsel v tíme Corporate M&A advokátskej kancelárie CMS, uviedla, že na Slovensku sa medziročne zvýšil tak počet transakcií, ako aj objem očakávanej nezverejnenej hodnoty obchodov.

Galéria Mlyny v Nitre zmenila majiteľa

Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu. Novým majiteľom nákupného centra Galéria Mlyny v Nitre sa stal investor z Južnej Afriky, pričom hodnota transakcie presiahla 120 mil. eur. Druhým najvýznamnejším obchodom bol vlani na Slovensku nákup polovičného podielu v Tatravagónke Poprad spoločnosťou Budamar Logistics. Prvú trojku uzatvára predaj všetkých aktivít holandskej finančnej skupiny Aegon svojmu konkurentovi, spoločnosti NN Group.

Celý región strednej a východnej Európy mal rekordný rok vo fúziách a akvizíciách. V roku 2018 vzrástla celková hodnota cezhraničných transakcií v regióne o 20,1 % a dosiahla hodnotu 53,4 mld. eur. Vzhľadom na určitú neistotu vývoja globálneho obchodu a rastu je podľa štúdie pre rok 2019 otázne, či sa vo všeobecnosti aktivity v oblasti fúzií a akvizícii dokážu udržať na aktuálnych číslach. Príležitosť na udržanie aktivít majú trhy v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré predstihli západnú Európu, USA i Japonsko. V tomto regióne sa vytvorili podmienky, vďaka ktorým môžu investori v regióne pristupovať k príležitostiam s dôverou, uvádza štúdia.

Dynamika trhu sa môže udržať

Najväčšou hrozbou pokračujúceho rastu a zdravého vývoja na trhu fúzií a akvizícií v krajinách strednej a východnej Európy je to, čo sa deje mimo jej hraníc. Za predpokladu, že svetová ekonomika bude pokračovať v pozitívnom smerovaní a trhy regiónu opäť zaznamenajú silný rast, budú môcť investori pokračovať vo svojich aktivitách v oblasti fúzií a akvizícií. Trh si tak môže podľa štúdie zachovať svoju dynamiku aj v ďalšom roku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom