Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, ceny, peniaze
pixabay.com/ilustračný obrázok
21. 01. 2019 11:58 Ostatné od vRealitach.skSITA

Na slovenskom trhu akvizícii hral vlani dôležitú úlohu aj trh nehnuteľností

Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu.

Trh akvizícii zaznamenal v minulom roku na Slovensku nárast. Najnovšia správa o fúziách a akvizíciách CMS Emerging Europe M&A zverejnená v spolupráci s EMIS ukazuje, že Slovensko zaznamenalo vlani 54 transakcií s celkovou hodnotou 350 mil. eur, pričom očakávaná nezverejnená hodnota týchto obchodov presiahla až 1,8 mld. eur. Petra Čorba Stark, Counsel v tíme Corporate M&A advokátskej kancelárie CMS, uviedla, že na Slovensku sa medziročne zvýšil tak počet transakcií, ako aj objem očakávanej nezverejnenej hodnoty obchodov.

Galéria Mlyny v Nitre zmenila majiteľa

Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu. Novým majiteľom nákupného centra Galéria Mlyny v Nitre sa stal investor z Južnej Afriky, pričom hodnota transakcie presiahla 120 mil. eur. Druhým najvýznamnejším obchodom bol vlani na Slovensku nákup polovičného podielu v Tatravagónke Poprad spoločnosťou Budamar Logistics. Prvú trojku uzatvára predaj všetkých aktivít holandskej finančnej skupiny Aegon svojmu konkurentovi, spoločnosti NN Group.

Celý región strednej a východnej Európy mal rekordný rok vo fúziách a akvizíciách. V roku 2018 vzrástla celková hodnota cezhraničných transakcií v regióne o 20,1 % a dosiahla hodnotu 53,4 mld. eur. Vzhľadom na určitú neistotu vývoja globálneho obchodu a rastu je podľa štúdie pre rok 2019 otázne, či sa vo všeobecnosti aktivity v oblasti fúzií a akvizícii dokážu udržať na aktuálnych číslach. Príležitosť na udržanie aktivít majú trhy v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré predstihli západnú Európu, USA i Japonsko. V tomto regióne sa vytvorili podmienky, vďaka ktorým môžu investori v regióne pristupovať k príležitostiam s dôverou, uvádza štúdia.

Dynamika trhu sa môže udržať

Najväčšou hrozbou pokračujúceho rastu a zdravého vývoja na trhu fúzií a akvizícií v krajinách strednej a východnej Európy je to, čo sa deje mimo jej hraníc. Za predpokladu, že svetová ekonomika bude pokračovať v pozitívnom smerovaní a trhy regiónu opäť zaznamenajú silný rast, budú môcť investori pokračovať vo svojich aktivitách v oblasti fúzií a akvizícií. Trh si tak môže podľa štúdie zachovať svoju dynamiku aj v ďalšom roku.

Odporúčané články

Developer Cresco Group mení názov na Cresco Real Estate Finančným riaditeľom Penta Real Estate sa stal Július Aleva

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X