Na Slovensku rastie záujem o nájomné bývanie. Prekvapí vás však, koľko percent Slovákov vlastní nehnuteľnosti v porovnaní s Európanmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, byty
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Mnohí Slováci stoja v súčasnosti pred dilemou, či si zabezpečiť bývanie prostredníctvom hypotekárnych úverov, alebo sa uchýliť k alternatíve v podobe prenájmu.

Mnohí však ani inú možnosť nemajú vzhľadom k vysokým úrokovým sadzbám k hypotekárnym úverom a nákladom spojených s vlastníctvom nehnuteľností.

Nehnuteľnosti vlastnia hlavne Rumuni

Sieť realitných kancelárií RE/MAX zaznamenala rast sprostredkovania nájmov o 22 %, v niektorých regiónoch dokonca až o 30 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Pozreli sme sa aj na to, ako sa stavajú Európania k vlastníctvu nehnuteľností, resp. bývaniu v prenájme. Byť vlastníkom alebo nájomcom je niečo, čo sa v jednotlivých členských štátoch výrazne líši.

V roku 2022 žilo v EÚ podľa údajov Eurostatu 69 % obyvateľov vo vlastnej domácnosti, zatiaľ čo zvyšných 31 % žilo v nájomnom bývaní. Najvyšší podiel vlastníctva je v Rumunsku, kde až 95 % obyvateľov žilo v domácnosti, ktorá vlastnila svoj domov.

Najvyššiu cenu platia v Bratislave

Slovensko sa umiestnilo na druhom mieste s 93 %. Prvú trojku uzatvára Chorvátsko s 91 %, v Maďarsku vlastní nehnuteľnosť 90 % ľudí. Vlastníctvo bytu či domu je bežnejšie vo všetkých členských štátoch okrem Nemecka. V Nemecku bolo 53 % obyvateľov nájomníkmi. Nasledovalo Rakúsko s 49 % a Dánsko so 40 %.

S rastom dopytu po prenájmoch však rastie aj ich cena. Najvyššiu cenu za meter štvorcový platia na Slovensku nájomníci v Bratislave, kde vlani vzrástla v priemere o 15 % na cca 15 eur za meter štvorcový. K bratislavským cenám sa však približujú aj ceny za prenájom bytov v Košiciach.

„V Bratislave sme zaznamenali nárast cien prenájmu na úroveň tesne nad 1 000 eur v priemere za malometrážny byt na prelome roku 2023 a 2024. Tento nárast spôsobila kombinácia vyšších úrokových mier pri hypotekárnych úveroch a nízkej ponuke nových nehnuteľností na prenájom,“ vysvetľuje Michal Krížik majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX 1000 v Bratislave.

Nárast sa nevyhýba ani iným mestám

Ako ďalej dodal, cenová hladina rástla pri všetkých druhoch bytov. Najvyšší nárast eviduje pri novostavbách v novovznikajúcom downtowne Bratislavy, ceny však rástli aj v okrajových častiach mesta. Zvyšovanie úrokových sadzieb zasiahlo celé Slovensko čím sa citeľne podľa RE/MAX znížil dopyt po nehnuteľnostiach na predaj.

Nárast cien sa nevyhýba ani ďalším mestám. V Košiciach a Banskej Bystrici sa ceny prenájmu zvýšili o približne 10 %, v novostavbách dokonca o 20 až 30 %.

„Zaujímavosťou je, že aj v prímestských oblastiach Banskej Bystrice sa ceny prenájmov dorovnávajú s cenami v centre mesta. Tento trend ukazuje na zvýšený záujem o nájomné bývanie a jeho stabilizáciu,“ hovorí Peter Kerestény, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Homecentre v Banskej Bystrici.

Preferencie Slovákov

A o aké byty majú Slováci v prípade prenájmu záujem? Preferujú byty v blízkosti centra mesta, škôl a obchodov. Mladí ľudia si vyberajú malometrážne byty, zatiaľ čo manažéri vyžadujú luxusnejšie bývanie ako súčasť svojho zamestnaneckého benefitu.

Jednoznačne však treba povedať, že od vrcholu v roku 2022 ceny nehnuteľností klesli, v niektorých regiónoch až o 25 %.

„Banky začali so znižovaním úrokových sadzieb, čo by mohlo naznačovať pomalú stabilizáciu trhu. Svedčí o tom i fakt, že za prvé dva mesiace tohto roka evidujeme už približne 30 % z celoročného počtu dopytov roku za rok 2023. Toto potvrdzuje celkové ožívanie realitného trhu, a preto očakávame zastabilizovanie cien a oživenie dopytu,“ uzatvára RE/MAX.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RE/MAX real estate