Nové sídlo Ústavu pamäti národa prinesie múzeum aj verejne prístupný park (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nové sídlo Ústavu pamäti národa
Nové sídlo Ústavu pamäti národa (vizualizácia) Metropolitný inštitút Bratislavy
Tento článok pre vás načítala AI.

Víťazom architektonickej súťaže na nové sídlo Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa stalo architektonické štúdio zerozero.

Ako informuje Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), do súťaže, ktorú pripravili v spolupráci s QCM sa prihlásilo 11 súťažných tímov. Tie priniesli návrhy, ako rekonštrukciou nevyužitých budov v areáli na križovatke ulíc Krížna a Karadžičova vytvoriť vhodné sídlo ÚPN aj s verejnými priestormi pre návštevníkov.

Návrh štúdia Architekti zerozero podľa odbornej poroty najlepšie spĺňa preferované riešenie zadávateľa. Do átria hlavnej budovy architekti navrhli novú vstavbu, v ktorej nájdu miesto archív a knižnica.

Vo vedľajšej stavbe, hospodárskej budove niekdajšieho Ludwigovho paláca, vznikne kaviareň a priestory na organizáciu podujatí. Okolitý areál prejde podľa návrhu revitalizáciou a stane sa tak verejne prístupným parkom, ktorý podľa MIB priblíži ÚPN verejnosti ako miesto dialógu a šírenia myšlienok slobody a demokracie.

Ústav pamäti národa vznikol v roku 2002 a je jednou z najmladších inštitúcií na Slovensku. Odborná inštitúcia, ktorá slúži ľuďom, v súčasnosti sídli v prenajatých priestoroch na rôznych adresách. Nemá tak vhodné sídlo s reprezentatívnymi priestormi pre verejnosť.

Kancelárie, archív , knižnica s bádateľňou aj múzeum

Nové sídlo organizácie má vzniknúť v areáli nachádzajúcom sa na križovatke ulíc Krížna a Karadžičova a priestor tu budú mať kancelárie pre zamestnancov, archív, knižnica s bádateľnou, ale aj múzeum.

Keďže budovy, ako aj ich okolie je v nevyhovujúcom stave, ÚPN v máji 2023 vyhlásil súťaž na revitalizáciu areálu. „Cieľom jednokolovej architektonickej súťaže návrhov bolo priniesť riešenie, ktoré z doteraz nevyužívaných budov na štátnych pozemkoch urobí vhodné sídlo ÚPN aj s verejnými priestormi pre návštevníkov,“ priblížil MIB.

Súčasťou areálu s rozlohou 7 684 metrov štvorcových, ktorý bol predmetom súťaže, je administratívna budova a hospodárska budova, niekdajší pavilón Ludwigovho paláca. Administratívna budova z 30. rokov 20. storočia bola postavená ako vojenská väznica, v 90. rokoch sa zmenil účel využitia budovy na administratívu.

Okolo roku 2000 sa uskutočnila čiastočná rekonštrukcia interiérov, približne v roku 2009 prišlo k ukončeniu používania. Odvtedy je budova prázdna a chátra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MIB Metropolitný inštitút BratislavyÚPN Ústav pamäti národa