Priemerná cena starších bytov v Bratislave vzrástla, ponuka je stále nízka

byty, dom
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu v Bratislave vzrástla na 3 192 eur za meter štvorcový. V medziročnom porovnaní to znamená rekordný nárast o 15,3 percenta, za čím stojí najmä prudký rast cien z prvého polroka 2021. Vyplýva to z aktuálnej analýzy ponúk realitných kancelárií od Bencont Investments .

Dostupnosť bývania sa v roku 2021 v Bratislave dôsledkom prudkého nárastu cien zhoršila, no vďaka nízkym úrokovým sadzbám a rastúcim mzdám stále ostáva silná,“ uvádzajú.

Nájomné bez zmeny

Najdrahšie byty sa ako zvyčajne ponúkali v okrese BA I, kde sa priemerná cena nachádzala tesne pod hranicou 4-tisíc eur za meter štvorcový. „V tomto okrese ponuku zároveň tvorili podstatne väčšie byty než vo zvyšných bratislavských okresoch a priemerná ceny bytov tu tak dosahovala 309-tisíc eur,“ konštatujú analytici.

Okresy BA II, BA IV a BA V ponúkali byty s priemernou jednotkovou cenou 2 900 až 3 100 eur za meter štvorcový resp. s absolútnou cenou 180 až 190-tisíc eur. „Byty v okrese BA III sa z dôvodu drahšej mestskej časti Nové Mesto dostali na úroveň 3 317 eur za meter štvorcový, pričom absolútna cena za priemerný byt tu dosahovala 216-tisíc eur,“ dodávajú.

Priemerná výška nájomného vrátane energií v Bratislave v treťom štvrťroku dosahovala 12,78 eura za meter štvorcový. „Oproti predchádzajúcemu štvrťroku ostala výška priemerného nájomného bez zmeny, no v medziročnom porovnaní nastal 10,75-percentný nárast,“ uvádzajú analytici s tým, že priemerné mesačné nájomné s energiami na jednoizbový byt dosahovalo 484 eur, na dvojizbový byt 637 eur a na trojizbový byt 823 eur.

Nízka ponuka bytov

Na meter štvorcový sa najdrahšie prenajímali jednoizbové byty. „Okresom s najväčšou ponukou nájomných bytov bol aj naďalej BA I, ktorý zvyčajne zastrešuje zhruba 30 percent ponuky,“ dodali.

Pre Bratislavu je obmedzujúcim faktorom, viac ako cena, nízka ponuka bytov, ktorá bude ďalej tlačiť na cenový rast a vytláčať potenciálnych obyvateľov mesta do okolitých obcí. V roku 2021 predpokladáme zvýšenie cien nehnuteľností na úrovni okolo 15 percent, zatiaľ čo v ďalších rokov v dôsledku zhoršenia dostupnosti bývania predpokladáme postupné zníženie tempa rastu na úroveň 5-10 percent,“ uzatvára hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom