Rast cien nehnuteľností ovplyvňuje vysoký dopyt aj nízka ponuka novostavieb

Nehnuteľnosti, ceny, peniaze
pixabay.com/ilustračné foto

Vlani narástli medziročne najviac ceny nehnuteľností v Nitrianskom kraji, a to až o 23 %.

Na rast cien nehnuteľností na Slovensku tlačí najmä výrazný dopyt po bývaní a rekordne nízka ponuka novostavieb. Konštatuje to spoločnosť Across Private Investment, ktorá poukazuje aj na údaje Národnej banky Slovenska (NBS). Podľa nich vzrástli ceny nehnuteľností vlani na Slovensku medziročne až o 7,6 %.

Napriek tomu, že koniec leta 2018 naznačoval stabilizovanie cien, štatistiky zo záveru roka dokazujú opak. Ceny nehnuteľností v závere minulého roka rástli na celom Slovensku, s výnimkou Košického kraja.

Rastú hlavne ceny bytov

Dynamický rast priemernej ceny bývania ovplyvňuje podľa spoločnosti Across najmä zvyšovanie cien bytov. Na základe údajov NBS sa na medziročnom raste podieľalo takmer dvoma tretinami. V 4. štvrťroku 2018 sa priemerná cena bytov za meter štvorcový zvýšila o 60 eur, čo na medziročnej báze predstavuje nárast o 9 %.

Najdrahšie sú jednoizbové byty, v ktorých budúci majiteľ zaplatí za meter štvorcový viac než 2 000 eur. Ceny dvojizbových bytov dosahujú 1 920 eur za meter štvorcový, trojizbové byty stoja 1 658 eur za meter štvorcový, štvorizbové 1 696 eur za meter štvorcový a hodnota päťizbových bytov predstavuje 1 836 eur za meter štvorcový.

Pri dynamickom raste cien bytov sa držia podľa spoločnosti Across v úzadí domy. Kým priemerná cena bytov na Slovensku dosiahla hranicu 1 787 eur za meter štvorcový, priemerná cena domov je výrazne nižšia, a to 1 171 eur za meter štvorcový. Cenové nožnice medzi oboma typmi bývania sa podľa Acrossu začali markantne roztvárať v roku 2014.

Výrazný rast cien vykázal Nitriansky kraj

Dopyt po vlastnom bývaní, ktoré majú Slováci v obľube, je podľa Acrossu tiež základným faktorom, ktorý vytláča nahor ceny nehnuteľností. V závere minulého roka rástli na celom Slovensku, s výnimkou Košického kraja. Najmarkantnejší medziročný nárast zaznamenal Nitriansky kraj, kde sa cena nehnuteľností, vzhľadom na príchod automobilky Jaguar Land Rover, zvýšila o viac než 23 %. Výrazný nárast zaznamenal aj Trnavský (16,4 %), Prešovský (14,8 %) a Žilinský kraj (14,1 %).

V Bratislave pokračoval v závere minulého roka trend „výpredaja“ bytov. Počet novostavieb bol pritom podľa spoločnosti Across rekordne nízky. Ku koncu roka sa dostal na úroveň rokov 2002 až 2005, kedy sa trh začal rozvíjať. Rastúci nedostatok bytov spôsobuje neustále zvyšovanie ich priemernej ceny. „Jednotková cena voľných novostavieb v hlavnom meste dosiahla ku koncu roka až 2 907 eur za meter štvorcový. V porovnaní s tretím štvrťrokom 2018 ide o nárast 5,5 %. Medziročne sa cena zvýšila až o 11,5 %,“ informuje Across.

Across Private Investment je investičný holding, ktorý sa od roku 2002 špecializuje na dlhodobé zhodnocovanie majetku ľudí. V súčasnosti spravuje aktíva v objeme viac ako 200 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska