Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, investovanie, úver
pixabay.com/ilustračné foto
15. 03. 2018 12:06 Investovanie od vRealitach.skSITA

Rast nákupných transakcií v strednej a východnej Európe sa zrýchlil o takmer tretinu

Rast nákupných transakcií domácich a cezhraničných investorov na trhoch strednej a východnej Európy (SVE) s nehnuteľnosťami sa v roku 2017 zrýchlil o 32 %. Cezhraničný tok investícií sa v regióne SVE viac ako strojnásobil a dosiahol úroveň sedem percent pri rekordnom celkovom objeme investícií 13,1 mld. eur. Informovala o tom medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International vo svojej správe o vyhliadkach investičného trhu v regióne strednej a východnej Európy, ktorý tvoria krajiny Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

Aktívnejšími sa môžu opäť stať ázijské peniaze

„Rýchlejší pohyb domácich peňazí pomohol v roku 2017 zmierniť pokles rekordných objemov, ktoré v roku 2016 prišli z Južnej Afriky a Ázie, pričom juhoafrické fondy môžu v roku 2018 ustúpiť ešte o niečo viac. Aktívnejšími sa môžu opäť stať ázijské peniaze, a to možno prostredníctvom portfóliových obchodov alebo korporátnych fúzií a akvizícií,“ povedal špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International Mark Robinson.

Čistý tok investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe bol v roku 2017 podľa Colliers takmer pozitívny (na úrovni mínus 220 miliónov eur), vďaka 32-percentnému nárastu nákupnej aktivity regionálnych hráčov pri poklese predajov investorov a developerov o 1,2 miliardy eur. V minulom roku dosiahli vrchol cyklu objemy domácich kupujúcich v Poľsku (421 miliónov eur), Maďarsku (708 miliónov eur) a Rumunsku (35 miliónov eur). Česká republika zostáva jasným lídrom s nákupmi vo výške 1,08 mld. eur v roku 2017, čo predstavuje 29 % z celkového objemu investícií krajiny v súlade s dlhodobými priemermi.

Česku sa zrýchlili cezhraničné toky

Českí investori stáli v roku 2017 takmer za jedným zo siedmich eur celkových investícií s nehnuteľnosťami (13,5 % podiel na trhu) v krajinách strednej a východnej Európy, čo zároveň znamenalo druhý najväčší podiel z krajín vo svete (po Južnej Afrike). Celková suma 1,77 mld. eur medziročne vzrástla o 43 %. Česku sa zrýchlili cezhraničné toky, ktoré vzrástli na 691 mil. eur z 84 mil. eur v predchádzajúcom roku. Druhou krajinou, ktorá prispievala k nárastu cezhraničných tokov v regióne SVE vlani najviac, bolo Slovensko. Slovenské cezhraničné nákupy (141 miliónov eur) predstavovali viac ako trojnásobok domácich nákupov (44 miliónov eur).

Colliers International Group Inc. pôsobí v oblasti komerčných realitných služieb s 15 000 zamestnancami v 68 krajinách. Po celom svete poskytuje Colliers služby pre užívateľov a vlastníkov nehnuteľností a investorov. Služby zahŕňajú strategické poradenstvo a zabezpečenie predaja nehnuteľností, prenájom a financovanie či globálne korporátne riešenia.

Odporúčané články

Výkony realitných trhov dosiahli vlani v regióne strednej a východnej Európy 13,8 mld. eur Investície do hotelov v strednej a východnej Európe by mohli dosiahnuť 800 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X