Rekordne nízke tempo novej výstavby v Bratislave má zmeniť rezidenčný projekt s 255 bytmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ceresne_etapa 3_foto1.jpg
Tretia etapa projektu Čerešne (vizualizácia) ITB Development
Tento článok pre vás načítala AI.

Rekordne nízke tempo novej výstavby v Bratislave má zmeniť rezidenčný projekt s 255 bytmi. Ide o ďalšiu etapu projektu Čerešne na začiatku Dúbravky, ktorý ITB Development práve rozbieha. Generálnym zhotoviteľom je spoločnosť ISE, ktorá realizovala druhú etapu projektu, aj rezidenčný projekt developera Gansberg Koliba.

Súbor bytových domov v juhovýchodnej časti Dúbravky sa postupne mení na novú obytnú štvrť. V rámci dvoch skolaudovaných etáp tu pribudlo takmer 420 bytov a apartmánov, v ktorých si našlo bývanie viac ako tisíc obyvateľov. Ukončenie tretej etapy projektu s názvom Čerešne Residence je naplánované v roku 2026 a do lokality prinesie ďalších 255 bytov.

Tretia etapa projektu ďalej rozvíja koncept aktívneho susedského života v spoločných vnútroblokoch. „Umožní to rozšírenie doterajšieho komplexu o tri nové budovy a dva vnútrobloky, na ktorých vyhotovení sa podieľala opäť kancelária Architekti Šebo Lichý,“ priblížil developer. Projekt Čerešne podľa neho poskytuje nadštandardné vybavenie. Novostavby budú zároveň dosahovať najvyššiu energetickú triedu A0+.

Rezidenčný projekt Čerešne Dúbravka
Tretia etapa projektu Čerešne v Dúbravke má priniesť 255 bytov (vizualizácia) ITB Development

Výstavba nových bytov sa prepadla najviac za posledných 20 rokov

Podľa údajov Štatistického úradu SR z konca druhého štvrťroka 2023 klesol na Slovensku medziročne počet vydaných stavebných povolení o viac ako štvrtinu. „Trend poklesu novej výstavby bol zreteľný aj v predošlých štvrťrokoch, stáva sa však čoraz výraznejší,“ konštatuje investor. V Bratislavskom kraji, kde sa dlhodobo stavia najviac rezidenčných projektov, sa výstavba nových bytov na základe dát z júna dokonca prepadla na najnižšiu úroveň za posledné dve dekády.

V hlavnom meste sa začalo na jar stavať len 430 bytov, čo je najmenej od začiatku roka 2003,“ upozorňuje developer s tým, že medziročne to predstavuje spomalenie novej výstavby až o viac ako 56 percent, oproti päťročnému priemeru vývoja pred pandémiou až o 67 percent.

Pozastavenie výstavby novostavieb odzrkadľuje celkové ochladenie trhu a znižovanie dopytu v dôsledku rastu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov, ktoré sa začalo prejavovať od jesene minulého roka,“ dodáva investor. V dôsledku toho je pre developerov náročné dosahovať úroveň predpredaja, potrebnú pre bankové financovanie plánovanej výstavby.

Aktuálne je celková výkonnosť trhu pri predaji novostavieb v Bratislave na úrovni 30-40 percent priemerných predajov,“ poznamenal člen predstavenstva ITB Development Ivan Rolný. Ako dodal, podľa dát nezávislého startupu BuiltMind, developer Čerešní predal za prvý polrok najviac bytov spomedzi všetkých rezidenčných projektov v Bratislave.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ITB Development