Nová výzva Obnov dom podporí aj kotly na biomasu, envirorezort zjednodušil kritériá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
teplo, biomasa, kotol
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlásia ďalšiu výzvu Obnov dom.

V rámci štvrtého kola sa zjednodušili kritériá a rozšíril sa záber aktivít, ktoré možno financovať zo zdrojov Plánu obnovy a odolnosti. Žiadatelia budú môcť čiastočne financovať aj inštaláciu biomasového kotla, vyvložkovanie komína či batériové úložisko k fotovoltike.

Štát plánuje podporiť 10-tisíc domácností

SAŽP čiastočne preplatí aj projekt protipožiarnej ochrany, ktorý je dôležitý práve pri inštalácii fotovoltických panelov a domácich wallboxov na nabíjanie elektrických áut.

Žiadosti možno podávať od 9. októbra. V novom kole štát plánuje podporiť ďalších 10-tisíc domácností, alokovaná suma predstavuje 190 miliónov eur.

Parametre novej výzvy sú nastavené aj na základe skúseností z prvých troch kôl. Zapojiť sa do nej môžu aj žiadatelia, ktorí v predošlých výzvach nesplnili podmienky.

Zrušená podmienka trvalého pobytu

Oproti pilotným výzvam je stále zrušená podmienka trvalého pobytu v nehnuteľnosti, nie je potrebné potvrdenie zo stavebného úradu ani sa nepreukazujú podlžnosti v sociálnej či zdravotnej poisťovni alebo na daňovom úrade.

Ako uviedol generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr, výška podpory zostáva nezmenená: najviac 15-tisíc eur pri úspore primárnej energie v rozsahu 30 až 60 percent alebo 19-tisíc eur pri úspore viac ako 60 percent.

Preplatia až 80 percent nákladov

Majiteľovi rodinného domu preplatia 75 percent z celkových oprávnených výdavkov. Ak obnovu stihne do 31. októbra 2024 a do tohto termínu predloží aj žiadosť o platbu, môže získať až 80 percent celkových oprávnených výdavkov. Agentúra chce motivovať majiteľov rodinných domov, ktorí sa na obnovu dôsledne pripravujú.

V predstihu oslovia odborníkov na vypracovanie projektového energetického hodnotenia alebo energetického certifikátu, overia si dostupnosť dodávateľov a prepočítajú si časovú i finančnú náročnosť stavebných úprav.

Podpora rodín, domácností a regiónov

Podľa ministra životného prostredia Milana Chrenka je výzva Obnov dom dobrým príkladom, ako ochrana životného prostredia ponúka obrovskú príležitosť podporiť rodiny, domácnosti a regióny.

„Znižovanie spotreby energií znižuje závislosť krajiny na fosílnych palivách, je podstatnou súčasťou posilňovania energetickej bezpečnosti krajiny a v neposlednom rade významným krokom pri riešení klimatickej zmeny. No predovšetkým investície do obnovy domu sa každý mesiac domácnostiam zúročia v nižších faktúrach za energie,“ podčiarkol.

Zrýchlený proces vyhodnocovania

Ako informovala podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková, okrem vyhlásenia štvrtej výzvy sa zároveň Slovenskej agentúre životného prostredia podarilo výrazne zrýchliť procesy pri vyhodnocovaní doterajších žiadostí.

Vyhodnotené sú obe pilotné výzvy a vyše 80 percent žiadostí z tretej výzvy, čo znamená, že dnes už vyše 10-tisíc ľudí pozná výsledok svojej žiadosti.

V doterajších troch výzvach požiadalo o finančný príspevok 12 386 záujemcov, z toho 1467 už uzatvorilo zmluvu so SAŽP a svoj rodinný dom mení na moderné a energeticky úsporné bývanie. Obnovu ukončilo aspoň 110 žiadateľov, ktorí zaslali žiadosť o vyplatenie príspevku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lívia VašákováMilan Chrenko
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)