Stavebníctvo na Slovensku potrebuje pracovníkov pre potreby digitálnej doby, chýbajú aj investície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavbár, stavba, materiál, tehly
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dlhodobo nedostatočný podiel investícií a zapájania inovatívnych nástrojov vo výstavbe sa negatívne prejavuje v klesajúcej konkurencieschopnosti slovenských stavebných podnikov.

Súvisí s tým aj nižšia produktivita práce v stavebníctve. Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavla Kováčika dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch v stavebníctve stúpa.

Rozvoj talentov v odvetví

„Hovoríme o viac ako 4-tisíc voľných pracovných pozíciách, pričom podľa našich prieskumov môže už do dvoch rokov na Slovensku v sektore chýbať viac ako 20-tisíc pracovníkov,“ upozornil. Ako podotkol, naša krajina sa musí zamerať aj na systémové budovanie politiky prilákania a rozvoja talentov v odvetví.

Zvládnutiu výziev digitalizácie bol venovaný tretí regionálny workshop Národnej kvalifikačnej platformy k východiskám cestovnej mapy, ktorá predurčí nielen vývoj vzdelávania v stavebnom sektore do roku 2035.

ZSPS, ako jeden z partnerov projektu, uviedol pre agentúru SITA, že dlhodobo aktívne podporuje spoluprácu medzi strednými školami a zamestnávateľmi v stavebníctve. Cieľom je zabezpečiť dostatok kvalifikovaných pracovníkov pre potreby digitálnej doby.

„Na to, aby sme súčasnú situáciu zmenili, je potrebné zásadné zvýšenie produktivity práce zavádzaním inovatívnych nástrojov a spriemyselnenie stavebnej výroby,“ hovorí Kováčik.

Zapájanie umelej inteligencie

Podľa neho automatizácia, robotizácia, 3D tlač, zapájanie umelej inteligencie do procesu výstavby či prefabrikácia a stavebná výroba mimo staveniska, to všetko sú už v zahraničí úplne bežné nástroje, ktoré v stavebníctve nachádzajú uplatnenie a zásadne zvyšujú jeho produktivitu.

Na technologický pokrok a zavádzanie nových výrobných postupov, ako aj s nimi súvisiacimi zmenami na pracovnom trhu podľa ZSPS musí reflektovať aj vzdelávací systém.

Aj o týchto témach diskutovali riaditelia škôl, pedagógovia, odborníci z praxe a ďalší partneri projektu DoubleDecker na spomínanom regionálnom workshope na Strednej odbornej škole remesiel a služieb v Poprade.

Systém celoživotného vzdelávania

ZSPS zdôraznil, že je nevyhnutné vybudovať systém celoživotného vzdelávania a skvalitniť systém formálneho odborného vzdelávania na stredných školách.

„Pri takých rýchlych zmenách v stavebníctve nie je možné stavať kvalifikovanú pracovnú silu na vzdelávacom systéme, v ktorom nie sú zabezpečené pre výučbu požadované nové technológie, motivovaní a kvalifikovaní odborní pedagógovia, nové digitálne metódy vzdelávania či absencia relevantných dát o kvalite a potrebách vzdelávania či uplatniteľnosti absolventov,“ poznamenal Kováčik.

Medzinárodný projekt DoubleDecker je zameraný na reštart národných kvalifikačných platforiem a plánov na implementáciu budov s takmer nulovou spotrebou energie a na podporu vlny renovácií v ČR a SR. Cieľom projektu je v rámci iniciatívy Build Up Skills vytvoriť strategický podklad transformácie stavebníctva v Česku a na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska