Stavebníctvu sa na Slovensku nedarí, výstavbu brzdí najmä nedostatok materiálov

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Stavebníctvo si ako jediné z piatich sledovaných odvetví ekonomiky v januári pohoršilo a po troch mesiacoch rastu zaznamenalo v januári 2022 medziročný pokles tržieb. Prepadlo sa o vyše 10 %.

Stavebnému sektoru sa nedarí

„Stavebnej produkcii u nás sa v roku 2021 nedarilo a za svojimi protipandemickými hodnotami výrazne zaostávala. V januári tohto roka sme síce zaznamenali výrazný rast stavebných prác v zahraničí, ale stavebné práce realizované na Slovensku vykázali opäť medziročný pokles, takmer o 7 %,“ uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Nedarí sa podľa analytičky hlavne novej výstavbe a inžinierskym stavbám, kam patrí aj výstavba diaľnic. „K poklesu stavebnej produkcie prispieva aj súčasná surovinová kríza, ktorá spôsobuje nedostatok mnohých tovarov, súčiastok a komponentov na trhu vrátane stavebných materiálov,“ pokračovala Glasová.

Zdražovanie stavebných materiálov

V dôsledku chýbajúcich stavebných materiálov dochádza k zabrzdeniu alebo odkladaniu výstavby na neskôr, keď bude materiálov dostatok.

Okrem toho, problémom sú podľa analytičky aj prudko rastúce ceny stavebných materiálov, ktoré vedú k predražovaniu novostavieb.

„Stavebné materiály zdraželi v priemere za celý minulý rok takmer o 12 % a v záverečných mesiacoch minulého roka ako aj v úvode tohto roka ich tempo rastu dokonca prekračuje 20-percentnú hladinu,“ dodala Glasová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bank