Stopnutie stavebnej reformy sa stavbárom a projektantom nepáči, viac než polovica z nich chce, aby sa spustila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba cesty, stavba
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Stavbárov najviac trápia pomalé povoľovania stavieb. Nová stavebná legislatíva, od ktorej očakávajú zrýchlenie povoľovacích procesov, by sa podľa nich skôr nemala odkladať.

K vyššej konkurencieschopnosti by pomohlo, keby nadobudla účinnosť v schválenom termíne 1. apríla 2024.

Digitalizácia stavebných konaní

Ako ukázala polročná štúdia slovenského stavebníctva, ktorú pripravila analytická spoločnosť CEEC Research, z viac ako dvesto oslovených spoločností v tomto sektore je 52 % za to, aby nová stavebná legislatíva vstúpila do života.

U riaditeľov firiem prevažuje obava, že prípadné odloženie jej účinnosti bude znamenať odkladanie problému na ďalšie roky.

Účastníci stretnutia lídrov slovenského stavebníctva sa zhodujú, že vláda by mala o prípadnom odložení účinnosti rozhodnúť vo veľmi krátkom čase.

Stavebná reforma, ktorá má nahradiť takmer polstoročný stavebný zákon, by tiež mala otvoriť cestu k plnej digitalizácii stavebných konaní.

Úrad je pripravený

Nová vládna koalícia Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS chce posunúť účinnosť novej stavebnej legislatívy maximálne o dva roky, aby získala čas na podľa nej potrebnú úpravu stavebných pravidiel.

Vláda vo svojom programe uviedla, že nový stavebný zákon je k dátumu účinnosti nevykonateľný, jeho zavedenie by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb.

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (UUPV) tvrdí, že na účinnosť novej stavebnej legislatívy je pripravený.

„Máme za sebou dva roky participácie a vysporiadania päťtisíc pripomienok a rozporov. Prípadný odsun je čisto politickou otázkou,“ informovala podpredsedníčka centrálneho stavebného úradu Milota Sidorová.

Informačný systém Urbion, ktorý je nosným prvkom digitalizácie, podľa nej pripravujú do praxe postupne od apríla 2024.

„Koncovkou bude záver marca 2032, keď bude digitálne 100 % územných plánov,“ dodala Sidorová s tým, že rozhodnutie vlády budú rešpektovať.

Prekvapení stavbári aj projektanti

Zámer vlády stopnúť stavebnú reformu stavbárov a projektantov prekvapil.

„Stavebníctvo veľmi potrebuje novú stavebnú legislatívu úspešne uvedenú do účinnosti,“ tvrdí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik.

Nový zákon o výstavbe je podľa neho vzájomne prepojený najmä so zákonom o územnom plánovaní, s tzv. zberným zákonom upravujúcim súvisiace iné zákony a s kompetenčným zákonom.

„Nový stavebný zákon prinesie celý rad zmien za účelom zefektívnenia a zvýšenia predvídateľnosti procesov územného plánovania, povoľovania stavieb, podmienok výstavby a prevádzky. Vytvára podmienky pre rozsiahlu digitalizáciu procesov povoľovania, čím sa aj výrazne zníži subjektívnosť rozhodovania a zvýši predvídateľnosť,“ upozornil Kováčik.

Návrat do roku 1999

Predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Vladimír Benko pripomenul, že príprava nového stavebného zákona trvala už od roku 1999.

„Posunutie účinnosti znamená, že všetko bude stratené, vrátime sa zase do roku 1999 a ďalej budeme projekty na úrad nosiť ako balíky papierov,“ upozornil.

Podľa neho každá vláda mala v programe nový stavebný zákon, preto prijatie novej legislatívy privítal.

„Dlhé roky za komoru tlačíme na to, ako je možné skrátiť procesy, ktoré je možné vybaviť paralelne, nie sériovo,“ dodal šéf stavebných inžinierov.

Analýza a novelizácia

Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Filip Macháček poznamenal, že nový stavebný zákon, ktorý je platný a účinný v niektorých častiach, prechádza analýzou a pripravuje sa jeho novelizácia.

„Analyzujú sa možnosti novelizácie viacerých zákonov, ktoré majú priamy dopad na investičné projekty. Hlavnou myšlienkou týchto krokov je zrýchlenie povoľovacích procesov veľkých investičných projektov,“ vysvetlil s tým, že ide najmä o väzbu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip MacháčekMilota SidorováPavol KováčikVladimír Benko
Firmy a inštitúcie CEEC ResearchSKSI Slovenská komora stavebných inžinierovÚrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV)ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska