V Poprade chcú začať v tomto roku výstavbu minimálne 300 bytov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poprad
pixabay.com/Poprad

Zastaviť klesajúci trend počtu obyvateľov Popradu chce vedenie samosprávy aj výstavbou bytov. Ako avizovalo, s budovaním minimálne tristo z nich by sa mohlo začať už v tomto roku, a to vo viacerých lokalitách mesta. „Každý rok odtiaľto odíde viac ľudí, ako sem príde, napriek tomu, že sa ich tu narodí viac a umrie menej. Verím, že sa nám tento stav podarí zastaviť. Mesto minulý rok prijalo aktualizáciu územného plánu, čím vytvorilo priestor pre to, aby developeri mohli súkromne investovať, zároveň aj mesto Poprad pristúpilo k tomu, že chce postaviť vlastné nájomné byty,“ uviedol viceprimátor Igor Wzoš. K 31. decembru 2017 žilo v Poprade 50 416 ľudí, teda o približne tri stovky menej oproti koncu roka 2016.

Pripravených je viacero projektov

Najbližšie by malo 80 bytov vyrásť na mestskom pozemku v lokalite Juh IV, pričom investor, ktorý ich postaví, by ich následne mohol mestu ponúknuť na predaj. Podľa Wzoša by chcela samospráva na tento účel využiť prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ďalších približne 200 bytov by malo podľa jeho slov vyrásť aj v blízkosti obchodného centra Max, spomenul tiež bytovku Ursus na sídlisku Západ s približne 100 bytmi a lokalitu, kde dnes stojí Koliba pri rieke. Tam by mohlo byť postavených okolo 80 bytov. „Pripravuje sa aj veľa individuálnych stavieb, napríklad projekt v Matejovciach, kde bude stáť 100 domov, či vo Veľkej. Chce to však dlhšie obdobie, keďže tam nie sú vysporiadané pozemky,“ poznamenal viceprimátor.

Pomôcť by mali nájomné byty

Plánovaná výstavba by mohla podľa vedenia mesta zmierniť nielen výšku nájomného, ktorá je v Poprade pomerne vysoká, ale aj ceny bytov. „Ak je veľký počet bytov, cena klesá. Dnes je bytov v Poprade veľmi málo a cena aj starších, 30- či 40-ročných, sa pri 3-izbovom byte šplhá na 80-tisíc eur, čo je príšerne veľa,“ zhodnotil. Primátor mesta Jozef Švagerko načrtol aj možnosť výstavby nájomných, stabilizačných bytov v spolupráci s významnými zamestnávateľmi v meste, ako príklad spomenul popradskú nemocnicu. „Mesto je v tomto smere nápomocné,“ poznamenal. Ďalším z riešení nedostatku bytov sú podľa jeho slov aj budovy vojenských kasární na sídlisku Západ, v prípade ktorých chce mesto vyhlásiť architektonickú súťaž a následne dobudovať sídlisko. Záujem je podľa neho aj o nadštandardné byty.

Primátor upozornil na to, že Popradčanov je síce opäť menej, ale klesajúca tendencia sa zmierňuje a podľa jeho zistení počet obyvateľov samotného okresu neubúda. Viacerí Popradčania našli napríklad vlani svoj domov v obciach v okolí. „Znamená to, že menili trvalé bydlisko z dôvodov, ako sú napríklad výšky poplatkov, lacnejšie stavebné pozemky a podobne,“ zhodnotil. Situácii tak môžu podľa jeho slov napomôcť práve komplexné či jednoduché pozemkové úpravy, ale aj benefity, ktoré by mesto svojim obyvateľom mohlo ponúknuť.

Posledné nájomné byty pribudli v roku 2009

Mesto má k dispozícii viac ako 300 nájomných bytov. Zatiaľ posledné postavilo v roku 2009, a to v mestskej časti Matejovce, išlo o 84 nájomných bytov v šiestich bytových domoch. „V tom istom roku vznikol projekt na Juhu 4 s názvom Nový Poprad, ktorý sa nakoniec nerealizoval. Dodnes tam nie sú vysporiadané právne záležitosti s firmou, ktorá je dnes je v likvidácii, je to veľmi komplikované a istým spôsobom nás to tam blokuje,“ doplnil Wzoš. Byty chcelo v danej lokalite stavať predošlé vedenie mesta. Spoločnosti Tenzona Invest, ktorá mala projekt realizovať, však zmluvu o prenájme v roku 2014 vypovedalo. Stalo sa tok z dôvodu, že investorovi sa nepodarilo zabezpečiť finančné prostriedky na výstavbu polyfunkčného domu so 63 bytovými jednotkami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať