V Poprade klepli úrady po prstoch developerovi, výstavbu novej štvrte začal bez stavebného povolenia

Stavebné práce
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Stavba v areáli bývalých kasární v Poprade, kde má vzniknúť nová obytná štvrť, bola pozastavená. Informovala o tom v stredu počas mestského zastupiteľstva vedúca odboru výstavby na mestskom úrade Kristína Horáková. Dôvodom je, že stavebník začal s výstavbou časti stavby bez stavebného povolenia.

Stavebník porušil zákon

„Z našej strany tam boli vykonané opakované štátne stavebné dohľady, stavba bola zastavená. Podľa mojich informácií sa už momentálne práce nerealizujú. Zároveň sme v zmysle stavebného zákona stavebníka predvolali na prejednanie správneho deliktu za porušenie ustanovení stavebného zákona. Ako stavebný úrad sme urobili všetky kroky ako nám stavebný zákon predkladá,“ povedala Horáková.

Stavebník má za sebou posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA, aj právoplatné územné rozhodnutie. Spoluinvestor projektu Slavomír Gmitter pre agentúru SITA potvrdil, že v areáli začali s niektorými prípravnými prácami pre stavbu.

Pôvodne totiž predpokladali, že stavebné povolenie sa podarí získať ešte začiatkom leta, aj preto už mali niektoré práce dlhodobo naplánované.

„Ide o práce s technológiami, ktoré sa nedajú zabezpečiť tak, že tam za pár dní prídu, čo sa týka zakladania stavieb a nejakých výkopov, takže tie procesy sa zrealizovali, pretože boli dlhodobo objednané,“ vysvetlil.

Verí, že stavebné povolenie sa podarí dotiahnuť a bude vydané niekedy v septembri. Zároveň dodal, že so stavebným úradom komunikovali.

Vznikne nová obytná a polyfunkčná štvrť

Nová štvrť s názvom Nové nábrežie s kompletnou občianskou vybavenosťou má vzniknúť na území s celkovou výmerou 64 561 metrov štvorcových v západnej časti mesta v blízkosti rieky Poprad.

Developer plánuje stavať v rámci niekoľkých etáp. V tej prvej by chcel vybudovať 27 rodinných domov a dva bytové domy so 42 bytmi.

Celkovo by tam malo do roku 2028 postavených okrem spomínaných rodinných domov aj šesť nových polyfunkčných bytových objektov a štyri bytové domy, pribudnúť má takýmto spôsobom dokopy 430 bytov. V záverečnej etape sa počíta s dominantnou výškovou budovou.

Areál bývalých kasární získala od mesta v roku 2019 vo verejnej súťaži za jeden milión eur spoločnosť PG-GMT, s. r.o., ktorá v súčasnosti pôsobí pod názvom Nové nábrežie, s. r. o. Predtým bol niekoľko rokov nevyužívaný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína Horáková