Vo Vranove nad Topľou napreduje výstavba nájomných bytov podľa plánov, projekt poskytne nový domov 70 rodinám (video)

Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Mesto Vranov nad Topľou začalo s výstavbou 70 nových nájomných bytov a súvisiacou technickou vybavenosťou na Kalinčiakovej ulici.

Výstavba bude stáť viac ako 4,5 milióna eur, pričom radnica ju realizuje s pomocou štátnej dotácie a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Za ďalších 300-tisíc eur pribudne prepojovacia komunikácia. Všetky práce sú plánované na 24 mesiacov.

O nájomné byty je veľký záujem

Ako informovala hovorkyňa mesta Vranov n/Topľou Eva Fedorňáková, mesto nechalo postaviť tri bytové domy s plochou strechou.

Jeden bytový dom bude päťpodlažný s 18 bytovými jednotkami, ďalšie dva budú sedempodlažné s celkovo 52 jedno- až trojizbovými jednotkami.

Priemerná podlahová plocha bytov bežného štandardu bude 55,63 metrov štvorcových. Všetky bytové domy budú vybavené osobným výťahom.

„Každý byt, ktorý postavíme v našom meste, určite naši občania ocenia, pretože stále máme veľa žiadostí o pridelenie bytov. Tieto byty staviame v dobrej lokalite, preto si myslím, že o nich bude veľký záujem,“ skonštatoval počas dnešného kontrolného dňa primátor mesta Ján Ragan.

Práce na stavbe idú podľa plánu

Doplnil, že okrem bytových domov pribudnú aj parkovacie plochy a nová cestná komunikácia, ktorá pomôže odľahčiť túto časť mesta. Chýbať nebude ani detské ihrisko, športovisko, nový mestský mobiliár a zeleň.

„Aktuálne máme ukončené zemné práce pod samotnými objektmi, ukončené špeciálne zakladanie, to znamená pilotáž a prebieha zakladanie na základových pásoch. Následne budeme realizovať spätný zásyp, uloženie kanalizácie a základovej dosky. Potom už začneme realizovať samotnú hrubú stavbu podlaží. Celkovo máme na to 24 mesiacov, čiže neobávame sa záverečného termínu. Momentálne všetky termíny zatiaľ spĺňame,“ uviedol stavbyvedúci Libor Hanuliak.

Financovanie z viacerých zdrojov

Mesto získalo na výstavbu 70 bytových domov dotáciu Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške približne 1,4 milióny eur. Z úveru Štátneho fondu rozvoja bývania príde približne 2,6 milióna eur a z vlastných finančných prostriedkov mesta pôjde na výstavbu 200-tisíc eur.

„Tieto finančné prostriedky budú využité na realizáciu samotných stavebných objektov, na výstavbu verejného vodovodu a vodovodnej prípojky, splaškovej kanalizácie, na odberné elektrické zariadenie, verejné osvetlenie, chodníky medzi bytovými domami, spevnené plochy a parkoviská pre bytové domy vrátane hrubých terénnych úprav,“ konkretizovala Fedorňáková.

Vybudujú aj novú cestu

Ďalších 330-tisíc eur pritom podľa hovorkyňa dá mesto na výstavbu dažďovej kanalizácie, nízkonapäťových rozvodov, lávky nad potokom, nutnej preložky plynovodu a ochranu rozvodov, keďže na túto technickú vybavenosť sa dotácie ani z úveru neposkytujú.

„Zároveň v rámci výstavby bude prekrytím kanála vybudovaná nová cestná komunikácia, ktorá bude postavená už počas výstavby bytov,“ doplnila hovorkyňa s tým, že do jej výstavby mesto preinvestuje približne 300-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva FedorňákováJán Ragan
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŠtátny fond rozvoja bývania