Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova, kancelárie, fasáda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com/ilustračné foto
4. 02. 2019 14:28 Realitný trh od vRealitach.skSITA

Výkony realitných trhov dosiahli vlani v regióne strednej a východnej Európy 13,8 mld. eur

Vlani tak zaznamenali medziročný nárast o 5 %.

Výkony realitných trhov v krajinách strednej a východnej Európy – Česko, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Poľsko (CEE-6) dosiahli vlani rekordný objem 13,8 mld. eur a medziročný nárast o 5 %. Výnosy v minulom roku pokračovali smerom nadol len v segmente kancelárskych priestorov v hlavných mestách a pri vybraných transakciách v maloobchode. Informovala o tom spoločnosť Colliers International vo svojej najnovšej správe o regióne CEE-6.

„Dostupnosť lacného financovania bola nepochybne významným faktorom silných výkonov realitných trhov v Európe a v krajinách strednej a východnej Európy v posledných rokoch. V roku 2018 sa objemy v krajinách CEE-6 dvihli do nových výšok. Tok investícií vo výške 13,8 mld. eur predstavuje medziročné zvýšenie o 5 %,“ zhodnotila výsledky spoločnosť Colliers International.

Úrokové sadzby sú ustálené

Spoločnosť Colliers uviedla, že úrokové sadzby v eurozóne, ako najdôležitejší makroindikátor pre strednú a východnú Európu (CEE) v roku 2019, ostávajú ustálené okolo nulovej hodnoty. To by malo potláčať možný pocit úzkosti zo sprísňovania úverových podmienok, udržiavať vysokú likviditu a záujem kupujúcich a napomáhať k stabilizácii cien.

„Spotrebu a prenájmy by malo v roku 2019 podporiť pokračovanie prudkého zvyšovania platov, vysoko nad mieru inflácie. Znamená to, že aktuálny vzorec zvyšovania miezd, ktorý by mal podporovať rast sektora služieb v ekonomikách strednej a východnej Európy v nadchádzajúcich rokoch, do istej miery ochráni región pred búrkami, ktoré sa objavujú v globálnej ekonomike,“ konštatoval špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International Mark Robinson.

Pozor na riziká

Spoločnosť sa domnieva, že investori do realít v krajinách CEE-6 musia byť čoraz obozretnejší pri hodnotení ďalších rizík. Tie zahŕňajú prehrievajúci sa cyklus výstavby, nedostatok pracovnej sily, pokrok v zjednodušovaní podnikania konkurentov po celom svete, brexit a s ním súvisiace krátenia financovania z EÚ, „populistickú“ politiku krajín strednej a východnej Európy a riziko zdaňovania aktív. E-commerce a pružná pracovná doba sú podľa Colliers ďalšie, dlhodobo narušujúce faktory.

Colliers International Group Inc. je globálna spoločnosť ponúkajúca poradenské služby v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu. Pôsobí v 69 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 13 000 ľudí.

Odporúčané články

Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty, úroky z hypoték sú však stále na minimách Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku medziročne klesol o tretinu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X