Výstavbu nových bytov na Slovensku komplikujú zdĺhavé stavebné povolenia. Holý verí, že sa situácia už čoskoro zmení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Za chýbajúce byty na Slovensku a následne ich vysoké ceny môže aj zdĺhavé povoľovanie stavieb. Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (nom. Sme rodina) tvrdí, že dôležité je spružnenie tohto procesu, z čoho môže ťažiť nielen stavebný sektor, ale aj ekonomika.

Zdĺhavé stavebné procesy

Umožniť by to mala schválená nová stavebná legislatíva v podobe zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré nadobudnú účinnosť až v apríli 2024.

„Vybaviť stavebné povolenie, prípadne EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) na veľký bytový projekt je program na niekoľko rokov a veľa rokov v niekoľkých prípadoch. Veľmi to prispieva k nedostatku bytov na trhu a k ich zvýšenej cene,“ povedal Holý. Upozornil, že podľa nových stavebných predpisov, ak pre zanedbané rozhodnutie úradníka vznikne škoda, môže to mať trestnoprávnu zodpovednosť.

Lepšie plánovanie a príprava investícií

V prípade nájomných bytov je podľa neho dôležitá príprava stabilného projektového plánu. „Stavebný zákon má umožniť vytváranie takýchto projektových plánov, aby na trhu nevládla neistota, ale aby sme do toho dostali oveľa viac predvídateľnosti, čo umožní potom oveľa lepšie plánovať a pripravovať sa na investície,“ uviedol pred stavbármi vicepremiér.

Ako príklad spomenul Rakúsko a Nemecko, kde firmy vedia päť rokov vopred, čo a kto bude stavať a koľko to bude stáť, pretože majú zoznam projektov na dlhšie obdobie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Holý
Firmy a inštitúcie Sme rodina