Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, projekt
pixabay.com/ilustračné foto
14. 02. 2018 14:34 Legislatíva od vRealitach.skSITA

ZMOS: Odmietame pripravené zmeny stavebného zákona

Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta znenie nového stavebného zákona z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR, informoval o tom v stredu po jej dvojdňovom zasadnutí na Štrbskom Plese predseda združenia Michal Sýkora.

Výhrady sú k filozofii zákona. „Tá je navrhnutá tak, že doterajší stavebný zákon sa delí na dva zákony, a to na zákon o územnom plánovaní a zákon o stavebnom poriadku. V rámci zákona o stavebnom poriadku sa mestám a obciam odníma kompetencia stavebných úradov, do čoho sme investovali obrovské množstvo úsilia, keď sme vybudovali aj sieť spoločných stavebných úradov,“ povedal pre médiá výkonný podpredseda združenia Milan Muška.

Rada ZMOS-u sa stotožňovala s návrhom zákona spred troch rokov, ktorý však vtedajší minister dopravy a výstavby Ján Počiatek napokon stiahol.

Rokovania budú pokračovať

V súčasnej stavebnej legislatíve platí zákon z roku 1976. ZMOS síce súhlasí so zmenami, nie však s aktuálnym návrhom. „V zásade ide o prinavrátenie kompetencie späť na štát, čo sa týka väčších stavieb, a čo sa týka drobných stavieb, veľmi zjednodušene povedané, výkon budú vykonávať štátom poverené osoby, súkromné osoby, teda akoby živnostníci s okrúhlou pečiatkou. Myslíme si, že takéto zbavenie sa zodpovednosti zo strany štátu neprichádza do úvahy, stále je to výkon štátnej správy a štát by naň nemal rezignovať,“ objasnil Muška, podľa ktorého čakajú na túto tému združenie ešte ďalšie rokovania a diskusie, rovnako aj stretnutie so súčasným ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom. Do začiatku pripomienkového konania ostáva podľa Mušku ešte niekoľko mesiacov.

Očakávania sa nenaplnili

Predseda ZMOS-u Sýkora očakával, že nový zákon bude pokračovaním už raz navrhovaného spred troch rokov, ktorý akceptoval aj pripomienky miest a obcí. „Na naše prekvapenie je to trocha ináč,“ poznamenal. „Jeho filozofiou bolo jasne stanoviť počty stavebných úradov, v pozíciách, ktoré boli nastavené, teda na 220 až 230 spoločných stavebných úradov, s povinnosťou obcí pôsobiť v týchto úradoch,“ pripomenul Muška. Mestám a obciam išlo podľa jeho slov prednostne o to, aby sa popri zjednodušení stavebného konania sprísnili aj postihy voči tým, ktorí zákon nedodržiavajú, rovnako aj vo vzťahu k čiernym stavbám.

Odporúčané články

Štát chce podporovať aj obstarávanie ubytovacích domov Štát podporí nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X