Všetko zlé je na niečo dobré, myslí si Pavol Frešo o Rómoch

Pavol frešo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Zvýšenú pozornosť verejnosti na rómsku problematiku možno využiť na riešenia, ktorým budú ľudia dôverovať. V relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy to povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. „Všetko zlé je na niečo dobré,“ uviedol.

Riešenia problému budú podľa neho nákladné, no ľudia zároveň musia vedieť, že peniaze nie sú vynaložené nadarmo. Situácia sa podľa Freša už nedá riešiť inak, než na pôde parlamentu. Naopak, kultúrny antropológ Alexander Mušinka si myslí, že štát by nemal riešiť rómsky problém.

Nevie ho riešiť,“ tvrdil v debate. Čo však štát podľa neho môže a mal by urobiť, je vytvoriť podmienky, aby problém mohli riešiť tí, ktorých sa priamo týka, ako sú napríklad zainteresovaní Rómovia či samosprávy. Minister vnútra a podpredseda strany Smer-SD Robert Kaliňák si myslí, že zásah štátu je nevyhnutný. Napríklad pri naviazaní sociálnych dávok na prácu.

Občan podľa ministra musí vidieť, že za peniaze vynaložené na sociálne dávky sa niečo v jeho obci či meste deje. Odplatou za verejnoprospešné práce má byť pre ľudí v núdzi práve sociálna dávka. „Ak ju chcem dostať, musím prejaviť nejakú aktivitu,“ povedal Kaliňák.

Podľa Freša bude u ľudí ďaleko väčšia podpora pre pomocné projekty, akonáhle bude mať verejnosť dôveru v to, že v oblasti nastáva zlepšenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol FrešoRobert Kaliňák