Všetkých 73 olympionikov prešlo testami

Doping
Foto: SITA

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Všetkých 73 športovcov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na blížiacich sa zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri, prešlo dopingovou kontrolou. Dovedna bolo uskutočnených 85 testov a vo všetkých prípadoch s negatívnym výsledkom. Informuje o tom Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR). Východiskom pre túto činnosť sa stal národný register testovania športovcov založený na monitorovacom systéme ich pobytu, ktorý bol s ohľadom na novú antidopingovú reguláciu nastavený na štvrťročný interval nahlasovacej povinnosti.

„Testovanie nominantov na ZOH Vancouver 2010 sa začalo už v druhej polovici roka 2009 a bolo poznamenané predovšetkým neustálym spresňovaním výberu športovcov pri postupnom napĺňaní kritérií klasifikácie, nominácie a plnenia limitov nielen národných športových organizácií. V predolympijskom období s ohľadom na celý súbor parametrov účasti na hrách, vrátane už 73 nominovaných olympionikov bolo vykonaných súhrnne 110 testov u 118 športových reprezentantov,“ píše sa v správe riaditeľa ADA Miroslava Motyčíka. V rovnako stanovenom období boli podľa dostupných informácií testovaní slovenskí reprezentanti celkom 20 ráz aj inými medzinárodnými antidopingovými organizáciami ( ISF, IBU, ISU, WADA) prevažne v zahraničí, v oznámených miestach tréningu alebo medzinárodných pretekov. Všetky testy vykonané ADA ako aj inými medzinárodnými antidopingovými organizáciami sa skončili s negatívnym výsledkom.

Hoci z tohto množstva testov nebol nikto pozitívny, do štatistiky pribudli celkom šiesti športovci, ktorí si už vyčerpali jednu možnosť z celkového počtu troch zmarení absolvovania dopingovej kontroly a ak to bude v horizonte 18 mesiacov, spôsobia tým možné zastavenie vlastnej pretekárskej športovej činnosti na dvanásť až osemnásť mesiacov.

Z celkového počtu 73 nominantov vancouverských zimných olympijských hier má 5 už udelenú terapeutickú výnimku. Aktuálne sa rieši ešte jedna žiadosť o udelenie výnimky, viažucej sa na použitie vybraného okruhu zakázaných látok v terapeutickom množstve. „U týchto športovcov boli stanovené diagnózy predovšetkým dnes už bežných ochorení respiračného charakteru a alergie,“ konkretizuje v správe ADA SR Miroslav Motyčík.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom