Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Doping
Foto: SITA
5. 02. 2010 17:19 Ostatné od Webnoviny.skSITA Diskusia

Všetkých 73 olympionikov prešlo testami

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Všetkých 73 športovcov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na blížiacich sa zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri, prešlo dopingovou kontrolou. Dovedna bolo uskutočnených 85 testov a vo všetkých prípadoch s negatívnym výsledkom. Informuje o tom Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR). Východiskom pre túto činnosť sa stal národný register testovania športovcov založený na monitorovacom systéme ich pobytu, ktorý bol s ohľadom na novú antidopingovú reguláciu nastavený na štvrťročný interval nahlasovacej povinnosti.

„Testovanie nominantov na ZOH Vancouver 2010 sa začalo už v druhej polovici roka 2009 a bolo poznamenané predovšetkým neustálym spresňovaním výberu športovcov pri postupnom napĺňaní kritérií klasifikácie, nominácie a plnenia limitov nielen národných športových organizácií. V predolympijskom období s ohľadom na celý súbor parametrov účasti na hrách, vrátane už 73 nominovaných olympionikov bolo vykonaných súhrnne 110 testov u 118 športových reprezentantov,“ píše sa v správe riaditeľa ADA Miroslava Motyčíka. V rovnako stanovenom období boli podľa dostupných informácií testovaní slovenskí reprezentanti celkom 20 ráz aj inými medzinárodnými antidopingovými organizáciami ( ISF, IBU, ISU, WADA) prevažne v zahraničí, v oznámených miestach tréningu alebo medzinárodných pretekov. Všetky testy vykonané ADA ako aj inými medzinárodnými antidopingovými organizáciami sa skončili s negatívnym výsledkom.

Hoci z tohto množstva testov nebol nikto pozitívny, do štatistiky pribudli celkom šiesti športovci, ktorí si už vyčerpali jednu možnosť z celkového počtu troch zmarení absolvovania dopingovej kontroly a ak to bude v horizonte 18 mesiacov, spôsobia tým možné zastavenie vlastnej pretekárskej športovej činnosti na dvanásť až osemnásť mesiacov.

Z celkového počtu 73 nominantov vancouverských zimných olympijských hier má 5 už udelenú terapeutickú výnimku. Aktuálne sa rieši ešte jedna žiadosť o udelenie výnimky, viažucej sa na použitie vybraného okruhu zakázaných látok v terapeutickom množstve. „U týchto športovcov boli stanovené diagnózy predovšetkým dnes už bežných ochorení respiračného charakteru a alergie,“ konkretizuje v správe ADA SR Miroslav Motyčík.

SITA

Odporúčané články

Staňa napriek neúspechu na MS v hokeji 2019 vidí nádej do budúcnosti, Slováci nadchli fanúšikov Vypadni a nevracaj sa, kričali fanúšikovia Atlética Madrid na adresu Griezmanna

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.