Bratislavské Staré Mesto chce pomôcť rodičom, pokúsi sa znížiť poplatok na réžiu na školské obedy

Mestská časť chce pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie obedov zadarmo. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Bratislavské Staré Mesto chce znížiť poplatok na réžiu za školské obedy o osem eur mesačne. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

„Staré Mesto chce znížiť mesačný poplatok za réžiu v školských jedálňach (ŠJ) vo svojich základných školách z 20 na 12 eur. Mestská časť chce takto pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie takzvaných obedov zadarmo,“ uviedol hovorca. Návrh prerokujú na miestnom zastupiteľstve 28. septembra.

Finančná situácia je stabilná

Poplatok na réžiu v ŠJ pokrýva náklady na nákup základného vybavenia a jeho výšku upravuje všeobecne záväzné nariadenie. V roku 2019, po zavedení takzvaných obedov zadarmo, keď výdavky na školskú stravu dotoval štát, bol na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Starého Mesta príspevok na réžiu zvýšený z 50 centov na jedno euro.

Dôvodom bol najmä predpokladaný nárast stravníkov. „Zvýšenie poplatku pokrylo nárazové zvýšenie nákladov školských jedální pri zabezpečovaní stravy pre väčší počet detí. Finančnú situáciu v ŠJ sa týmto rozhodnutím podarilo stabilizovať,“ dodal Števove.

Nižšia suma už od októbra

S účinnosťou od 1. augusta vláda SR plošné obedy zadarmo zrušila, príspevok na stravu v školských jedálňach je poskytovaný už iba rodinám v zlej sociálnej a finančnej situácii.

„Uvedomujeme si, že pre významne väčšiu časť rodičov to však znamená neprimerane vysokú finančnú záťaž. Na základe viacerých podnetov od rodičov sme preto prehodnotili výšku sumy a navrhujeme jej zníženie o 40 percent,“ vysvetlila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

V prípade, že bude návrh schválený v zastupiteľstve, budú platiť rodičia na réžiu v ŠJ nižšiu sumu už od októbra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej ŠtevoveZuzana Aufrichtová