Časť rodičov musí pre nákup školských potrieb siahnuť po úvere, horšie sú na tom rodiny s viacerými deťmi

Na nákup školských potrieb si najviac požičiavajú rodičia zamestnaní v priemysle a stavebníctve. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre veľkú väčšinu slovenských domácností nepredstavuje začiatok školského roka taký veľký výdavok, aby si na školské potreby pre deti museli požičať. Spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika v prieskume zistila, že na školské potreby si musia vziať úver len štyri percentá slovenských domácností.

Pôžičky na školské potreby si berú predovšetkým domácnosti s tromi a viac deťmi a ak ich úspory nestačia na výdavky spojené so začiatkom školského roka, najčastejšie si potrebné peniaze požičajú v rámci rodiny.

Problém majú rodiny s viacerými deťmi

Nákup školských pomôcok môže, predovšetkým v rodinách s viacerými deťmi, znamenať podstatný zásah do rozpočtu domácnosti.

„V našom prieskume sme zaznamenali i rodiny, v ktorých si rodičia museli na školskú výbavu pre svoje deti požičať aj viac než 200 eur. Celkovo sú však pôžičky na tento účel len výnimočné a pri nedostatku financií spravidla pomôže širšia rodina,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Požičiavanie si peňazí neovplyvňuje vzdelanie rodičov

Okrem nezamestnaných rodičov si na školské pomôcky požičiavajú najčastejšie rodičia na rodičovskej dovolenke. Najväčšie sumy si na školskú výbavu svojich detí podľa prieskumu požičiavajú rodičia zamestnaní v priemysle a stavebníctve, celkovo si však pôžičky súvisiace so školou najčastejšie berú ľudia zamestnaní v poľnohospodárstve a lesníctve.

Prieskum taktiež ukázal, že potreba požičať si peniaze na školské pomôcky pre deti nijak zásadne nesúvisí s dosiahnutým vzdelaním rodičov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk