Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Desperate 2293377_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
5. 02. 2019 15:39 Ministerstvo školstva od vSkolstve.skSITA

Cieľom programu Škola bez nenávisti je prevencia voči šikane

V júni čaká školské tímy vyhodnotenie výsledkov pilotného ročníka a zároveň program Škola bez nenávisti

Cieľom programu Škola bez nenávisti je podporiť školy v nastavovaní preventívnych opatrení voči šikanovaniu, nenávistným prejavom a v podpore priateľského a bezpečného prostredia v školách. Cieľom pilotného ročníka je overiť kritériá hodnotenia, štandard kvality aj celkové nastavenie programu. Zapojili sa doň tri základné a štyri stredné školy z rôznych regiónov Slovenska.

Tímy škôl sa stretli v Bratislave, aby sa dozvedeli viac o vzdelávaní k ľudským právam či využívaní rovesníckeho prístupu v školách. Tímy sú zložené zo školských psychologičiek, vyučujúcich rôznych predmetov, ale aj žiackych školských rád.

Odolnosť voči šikane

Spoznanie situácie v oblasti šikanovania v školách je len prvým krokom. Dôležité je naučiť sa ako v takýchto prípadoch zareagovať a ako podporiť deti, ktoré sa so šikanovaním stretnú. Odborníčka Andrea Cox hovorila o tom, ako podporiť odolnosť detí voči šikanovaniu.

Účastníci mali možnosť nahliadnuť do mysle tínedžera a pokúsiť sa vcítiť nielen do prežívania obetí, ale aj šikanujúcich. Program prvého dňa uzavreli Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva a Lukáš Osvald z organizácie Človek v ohrození. Predstavili dostupné príručky, metodiky a ďalšie materiály, ktoré môžu školy využiť v oblasti vzdelávania k ľudským právam.

Ľudské práva sú neodňateľné

Školské tímy sa na workshope naučili, ako zapájať žiakov tak, aby čo najefektívnejšie využili potenciál rovesníckeho prístupu vo vyučovaní a rozvoji školy. Metódu zážitkového vzdelávania k ľudským právam predstavila Michaela Ujházyová z IUVENTY. Prostredníctvom aktivít z príručky Kompasito účastníci zažili, čo vlastne znamená, keď hovoríme, že ľudské práva sú neodňateľné.

Záver trojdňového programu bol venovaný tímovej spolupráci v školách, projektovému plánovaniu a harmonogramu aktivít v druhej polovici pilotného ročníka Školy bez nenávisti.

V júni čaká školské tímy vyhodnotenie výsledkov pilotného ročníka a zároveň program Škola bez nenávisti odštartuje prvý ročník, otvorený všetkým základným a stredným školám, ktoré sa chcú zapojiť do spoločného úsilia o vytvorenie prostredia bez šikanovania a nenávistných prejavov v školách.

Odporúčané články

Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemer krajín OECD je pritom nižší

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X