Domáce vzdelávanie by malo byť povolené aj pre druhý stupeň, tvrdí skupina poslancov

Žiakov prvého stupňa základnej školy možno vzdelávať aj doma, ich starších spolužiakov z druhého stupňa však už nie. Takéto ustanovenie školského zákona sa nepozdáva skupine poslancov, ktorí sa obrátili na Ústavný súd SR. Ich podanie v stredu súd prijal na ďalšie konanie, účinnosť však nepozastavil.

Poslanci v návrhu tvrdia, že rodičia spravidla volia domáce vzdelávanie z dôvodu, že sú nespokojní s verejným školstvom. „Súčasný vzdelávací systém v školách na Slovensku nerešpektuje osobnosť dieťaťa, záujem na dosiahnutí teoretických vedomostí je kladený nad záujem na rozvoji schopností a talentu dieťaťa,“ argumentujú.

Podanie poslancov predložili advokáti Daniel Lipšic a Peter Kubina. Podľa ich argumentov neexistujú až také rozdiely, ktoré by mohli prekážať vzdelávaniu deti doma aj na druhom stupni.

Dôvodom nie je podľa nich ani sociálne začlenenie detí či zabezpečenie učiteľov, ktoré by bolo náročnejšie, pretože učitelia musia mať vysokoškolské vzdelanie v príslušnom predmete. Podnet podali poslanci ešte v apríli 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicPeter Kubina
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR