Druckerovo ministerstvo vyhlásilo výzvu na podporu centier excelentnosti, projekt by mal umožniť rozvíjanie takzvaných „ekosystémov zručností“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva Tomáš Drucker. Foto: SITA/Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vyhlásilo výzvu na podporu centier excelentnosti. Národný projekt nazvaný Centrá excelentnosti odborného vzdelávania a prípravy (CEOVP) bude realizovať Štátny inštitút odborného vzdelávania, a to v rámci celého územia Slovenskej republiky.

Spojene relevantných partnerov

Ako informoval rezort školstva, na výzvu je alokovaných viac než 13,2 milióna eur z Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+). „Ministerstvo školstva tak ako jeden z prvých rezortov spúšťa podporu v novom programovom období prostredníctvom Programu Slovensko,“ dodalo MŠVVaŠ SR.

Zriadenie centier excelentnosti by malo podporiť kvalitu, flexibilnosť i adaptabilitu odborného vzdelávania a prípravy. „V prvom rade spojí relevantných partnerov (štát, stavovské a profesijné organizácie, stredné odborné školy, odbornú verejnosť a pod.), aby sa zhodli na tom, aké prvky excelentnosti chce Slovensko dosahovať v odbornom vzdelávaní a príprave, ako aj v celoživotnom vzdelávaní. Tie sa budú následne počas 36 mesiacov implementovať na vybraných stredných odborných školách,“ priblížil rezort školstva.

Doplnil, že projekt by mal umožniť rozvíjanie takzvaných „ekosystémov zručností“, ktoré by mali prispieť k hospodárskemu, sociálnemu i regionálnemu rozvoju, a tiež inováciám a stratégii inteligentnej špecializácie.

Vznik centier excelentnosti

Projekt má za cieľ vytvoriť prinajmenšom osem centier excelentnosti. Cieľovými skupinami by mali byť zamestnaní ľudia, odborní i pedagogickí zamestnanci, karieroví poradcovia či lektori, a pracovníci pôsobiaci v oblasti vzdelávania dospelých.

„Po skončení projektu tak budeme mať prvé centrá excelentnosti v kľúčových sektoroch hospodárstva, ktoré budú aktívne určovať trendy v odbornom vzdelávaní a príprave. Tie budú spolupracovať so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania, zamestnávateľmi a trhom práce. Zároveň sa vytvorí prepojenie na vysoké školy a podporovať budú aj kariérne sprevádzanie a inklúziu,“ uvádza MŠVVaŠ SR.

Centrá excelentnosti by mali vytvoriť aj platformu na experimentovanie v oblasti zavádzania nových metód výučby, prípravu pedagogických a odborných zamestnancov, a tiež celoživotné vzdelávanie v súlade s európskymi štandardmi kvality.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRŠtátny inštitút odborného vzdelávania ŠIOV