Europoslanci žiadajú väčšiu podporu programu Erasmus+, koronakríza priniesla extra náklady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komisia v rámci programu Erasmus+ vyčlenila rekordných 384 miliónov eur. Foto: ilustračné, SITA/AP

Európsky parlament (EP) výzva Európsku komisiu (EK) na dôslednejšiu podporu programu Erasmus+ v čase krízy spôsobenej koronavírusom. Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé Kancelárie EP na Slovensku Soňa Mellak. Europoslanci adresovali list eurokomisárke pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariyi Gabriel.

Študenti by nemali stratiť akademický rok

Upozorňujú v ňom, že súčasná komunikácia zo strany EK a tiež rozdielne prístupy a nedostatok informácií zo strany národných agentúr neposkytujú istotu preplatenia extra nákladov a zachovania štatútu študentov Erasmus+ a dobrovoľníkov Európskeho zboru solidarity (EZS). Žiadajú tiež podporu v tom, aby študenti nestratili akademický rok a dostali potrebné akademické kredity prostredníctvom virtuálneho vyučovania.

Viac o téme: Koronavírus 

Poslanci EP žiadajú pre program Erasmus+ väčšiu podporu, jasné pravidlá, preplatenie extra nákladov a flexibilné uplatňovanie pravidiel. Upozorňujú tiež, že študenti nemôžu stratiť akademický rok. Na programe Európskej únie (EÚ) sa zúčastňuje v tomto roku 165-tisíc študentov programu Erasmus+ a 5-tisíc európskych dobrovoľníkov. „Potrebujú uistenie o zachovaní svojho štatútu a preplatení nákladov,“ tvrdia poslanci EP. V liste adresovanom komisárke Mariyi Gabriel píšu členovia Výboru EP pre kultúru a vzdelávanie, že súčasná komunikácia zo strany EK, rozdielne prístupy a nedostatok informácií zo strany národných agentúr, ktoré programy garantujú, neposkytujú istotu preplatenia extra nákladov a zachovania štatútu študentov Erasmus+ a dobrovoľníkov EZS.

Preplácanie extra nákladov

Poslanci tiež vyzývajú EK, aby zabezpečila zachovanie štatútu účastníkov EZS po celý plánovaný čas, a to aj keď bol ich program pozastavený. Mohli by tak plniť naďalej svoje úlohy a neriskovali by stratu príjmu, ktorá sa viaže na štatút dobrovoľníka. Odporúčajú tiež využitie dobrovoľníkov v národných podporných schémach, ktoré sa týkajú boja proti Covid-19.

Vyzývame Európsku komisiu, aby poskytla priamu podporu všetkým, ktorí sa podieľajú na vzdelávacích, kultúrnych a mládežníckych programoch. To znamená, že treba spolupracovať s národnými agentúrami, univerzitami, technickými školami, školami, mládežníckymi a dobrovoľníckymi organizáciami, aby sme zaistili, že naši účastníci sú v poriadku a dostanú pomoc, ak ju potrebujú. Takisto ich treba uistiť, že im budú preplatené extra náklady, že pravidlá budú uplatňované flexibilne a že si zachovajú svoj štatút,“ vyhlásila predsedníčka Výboru pre kultúru a vzdelávanie Sabine Verheyenová (EPP).

Široké spektrum aktivít

Erasmus+ využíva v súčasnosti 165-tisíc ľudí v celej Európe a ďalších 5-tisíc ďalších je zapojených do projektov Európskeho zboru solidarity. EK komunikovala zodpovedným agentúram v členských štátoch, že môžu využiť klauzuly o výnimočných okolnostiach a preplatiť granty v prípade skrátenia alebo prerušenia výmen, aby mohli byť aktivity preložené a extra náklady preplatené.

Program Erasmus+ poskytuje granty pre široké spektrum aktivít v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Dáva príležitosť študentom, žiakom odbornej prípravy, pedagogickým zamestnancom, pracovníkom s mládežou a dobrovoľníkom stráviť obdobie v zahraničí a zlepšiť tak svoje poznatky, zručnosti a schopnosti. Účastníci počas trvania programu čerpajú grant, ktorý je financovaný z prostriedkov EÚ. Cieľom grantu je čiastočné pokrytie nákladov na mobilitu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Soňa Mellak
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky parlament