Fyzikári zo základných a stredných škôl môžu ísť na študijný pobyt do švajčiarskeho CERN-u

Foto: ilustračné, SITA/AP/CERN

Učitelia fyziky stredných a základných škôl sa môžu prihlásiť na študijný pobyt v Európskej organizácii pre jadrový výskum CERN pri Ženeve. Informuje o tom na svojej stránke Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Špičkoví odborníci

Pobyt sa má konať od 13. do 21. júna. Uchádzači môžu svoju registráciu poslať do 31. marca.

Podľa ministerstva cieľom pobytu je poskytnúť učiteľom fyziky prístup k najnovším poznatkom vedy a výskumu priamo vo vedecko-výskumnom pracovisku.

„Semináre, prednášky, návštevy laboratórií, exkurzie budú realizované v slovenskom jazyku a budú zabezpečované špičkovými odborníkmi v tejto oblasti,“ podotklo ministerstvo.

Prví v CERN-e Maďari

Financie okrem ministerstva zabezpečuje aj Výbor pre spoluprácu s CERN a Slovenská fyzikálna spoločnosť. Záujemcovia sa môžu registrovať na stránke http://ufv.science.upjs.sk/_projekty/cern/. Účastnícky poplatok je 100 eur a je určený na hradenie časti nákladov na pobyt.

CERN začal organizovať národné programy pre učiteľov fyziky v roku 2006. Program má poskytnúť vzdelávanie učiteľom, ktorí neovládajú anglický jazyk v oblasti časticovej fyziky v rodnom jazyku.

Ako prví sa na programe zúčastnili maďarskí učitelia fyziky. Prvý týždňový pracovný pobyt pre slovenských fyzikárov sa uskutočnil v apríli 2007. Pobytu sa zúčastnilo 47 učiteľov fyziky z celého Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CERN Európska organizácia pre jadrový výskumMinisterstvo školstvaSlovenská fyzikálna spoločnosť