Komisia vybrala desať finalistov národnej ceny Učiteľ Slovenska 2019

Horný rad zľava: Učiteľ prvého stupňa na ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej Peter Pallo, učiteľka fyziky na Gymnáziu Malacky Júlia Jánošíková, učiteľka matematiky, informatiky a etickej výchovy na Súkromnej ZŠ na Bajkalskej 20 v Bratislave Dagmar Môťovská, učiteľ biológie a chémie na ZŠ na Rozmarínova 1 v Komárne Marek Tóth, dolný rad zľava: Učiteľ elektrotechniky a odborných predmetov na SOŠ informačných technológií v Bratislave Florián Danko, učiteľka informatiky a fyziky na ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Buzici Angelika Hanesz, učiteľka dejepisu, apikovanej ekonómie a občianskej náuky na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi Monika Siváková, učiteľka biológie, chémie a praktika z biológie a ekológie na Gymnáziu Gelnica Lenka Škarbeková, učiteľka matematiky a slovenského jazyka na ZŠ s MŠ v Nižnej Stanislava Opátová, učiteľka inovovaných Štátnych vzdelávacích programov (ISCED 1) na Súkromnej ZŠ v Novej Dubnici Jana Kramárová na spoločnej fotografii počas predstavenia desiatich vybraných finalistov 2. ročníka národnej ceny Učiteľ Slovenska 2019 vo Vzdelávacom centre Zaježová v obci Pliešovce. Bratislava, 3. september 2019. Foto: SITA/Komenského inštitút.

Komisia národnej ceny Učiteľ Slovenska 2019 vybrala desiatich finalistov, ktorých predstavili vo Vzdelávacom centre Zaježová v Pliešovciach – Polomy v okrese Zvolen.

Ide o učiteľov, ktorí na hodinách skúšajú inovatívne formy výučby, aktívne sa zúčastňujú na mimoškolských aktivitách a svojim žiakom sa snažia odovzdávať nielen vedomosti, ale aj kus seba. Ako agentúru SITA informoval koordinátor ocenenia Učiteľ Slovenska František Cimerman, do národného kola druhého ročníka bolo nominovaných 320 učiteľov, nakoniec sa ich prihlásilo 70.

Prihlášky posudzovala odborná porota

Prihlásiť sa mohli učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich mohla tiež široká verejnosť.

„Nominácií sme mali 320, prihlášok nakoniec 70. Prihlášky posudzovala odborná porota a na výber 10 finalistov mala jasne stanovené kritériá,“ zhodnotila Kristína Hudeková, programová riaditeľka CEEV Živica, ktoré zastrešuje Komenského inštitút, organizátora ocenenia. Kritériá sú v súlade so svetovým formátom Global Teacher Prize.

„Pri prvotnom hodnotení sme zohľadňovali, ako sa učitelia snažia dosahovať vzdelávacie úspechy žiakov, či spolupracujú s ďalšími vzdelávacími organizáciami, či sa zúčastňujú aj na mimoškolských aktivitách a ako svoje skúsenosti odovzdávajú svojim kolegom či iným učiteľom,“ objasnila hlavná školská inšpektorka a predsedníčka odbornej poroty Viera Kalmárová.

Prezentácie o učebných metódach a postupoch

Po výbere mohli porotcovia navštíviť finalistov počas ich vyučovacích hodín, aby videli, ako konkrétne pracujú so žiakmi. Desiatich inšpiratívnych slovenských učiteľov napokon organizátori pozvali na spoločného stretnutie vo Vzdelávacom centre Zaježová.

„Mali pripravené prezentácie o sebe, o svojich učebných metódach a postupoch. Pripravili sme pre nich diskusie a chceli sme, aby sa v nich prejavili aj ako osobnosti. To všetko nám pomôže vybrať Učiteľa Slovenska 2019,“ dodala programová riaditeľka.

„Veľmi sa teším z tohtoročných finalistov, ktorí sú dôkazom, že na Slovensku máte vynikajúcich učiteľov, naplno oddaných svojej profesii. Zaslúžia si, aby sa ich úsilie zviditeľnilo. To je poslanie tohto ocenenia na celom svete,“ doplnila členka komisie Rebecca Warbrick z londýnskej nadácie Varkey Foundation, ktorá stála pri zrode medzinárodnej iniciatívy Gobal Teacher Prize a prišla na rozhodujúce zasadnutie v Zaježovej.

Druhého držiteľa ocenenia Učiteľ Slovenska spozná Slovensko 3. októbra. Na víťaza čaká odmena v podobe päťtisíc eur a cesta na svetové finále Global Teacher Prize 2020 do Dubaja. Jeden z učiteľov získa aj Cenu verejnosti.

Ocenenie Global Teacher Prize je súčasťou dlhodobého záväzku Varkey Foundation zlepšiť postavenie učiteľov. Víťaz Global Teacher Prize získa finančnú odmenu jeden milión dolárov, ktorá mu bude vyplácaná počas desiatich rokov a Varkey Foundation mu poskytne aj finančné poradenstvo.

Víťaz sa zároveň stáva globálnym ambasádorom nadácie a bude sa od neho očakávať, že sa zúčastní na verejných podujatiach či odborných diskusiách, aby ďalej zvyšoval prestíž učiteľského povolania. Podmienkou získania finančnej odmeny je, aby zostal učiteľom minimálne počas nasledujúcich piatich rokov.

Učiteľ Slovenska – finalisti

  • finalisti

Finalistami súťaže Učiteľ Slovenska v tomto ročníku sú: 31-ročný učiteľ elektrotechniky a odborných predmetov na SOŠ informačných technológií v Bratislave Florián Danko, 49-ročná učiteľka informatiky a fyziky na ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Buzici Angelika Hanesz, 40-ročná učiteľka fyziky na Gymnáziu Malacky Júlia Jánošíková, 55-ročná učiteľka inovovaných Štátnych vzdelávacích programov (ISCED 1) na Súkromnej ZŠ v Novej Dubnici Jana Kramárová, 53-ročná učiteľka matematiky, informatiky a etickej výchovy na Súkromnej ZŠ na Bajkalskej 20 v Bratislave Dagmar Môťovská, 53-ročná učiteľka matematiky a slovenského jazyka na ZŠ s MŠ v Nižnej Stanislava Opátová, 39-ročný učiteľ prvého stupňa na ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej Peter Pallo, 42-ročná učiteľka dejepisu, aplikovanej ekonómie a občianskej náuky na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi Monika Siváková, 35-ročná učiteľka biológie, chémie a praktika z biológie a ekológie na Gymnáziu Gelnica Lenka Škarbeková a 29-ročný učiteľ biológie a chémie na ZŠ Rozmarínova 1 v Komárne Marek Tóth.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Cimerman