Krajské školské úrady sú prvým krokom k reorganizácii školstva, Únia miest Slovenska ich zavedenie víta

Foto: ilustračné, Getty images

Únia miest Slovenska (ÚMS) víta opätovný vznik krajských školských úradov. ÚMS to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej hovorkyňa Daniela Piršelová. Reagovala tak na návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý so sebou prináša vznik školských úradov v každom samosprávnom kraji. Ten na svojom rokovaní v stredu 14. apríla schválila vláda.

„ÚMS je presvedčená, že tento krok nie je potrebné zbytočne dramatizovať a vyhlasovať ho za centralizačné opatrenie, práve naopak. Toto rozhodnutie prispieva k obmedzeniu centralizácie moci presadzovanej v rámci projektu ESO predchádzajúcou vládou,“ uviedla únia v stanovisku.

Opätovné zriadenie krajských školských úradov považuje za prvý a nevyhnutný krok k tomu, aby bolo možné otvoriť diskusiu o zásadnej reorganizácii regionálneho školstva. Podľa ÚMS bude reorganizácia potrebná vzhľadom na nové rámcové podmienky v období po pandémii koronavírusu a bude viazaná aj na očakávané zmeny v štruktúre hospodárstva.

ÚMS chce v rámci diskusie o zmenách v regionálnom školstve presadzovať princípy decentralizácie, ktoré dlhodobo presadzuje. „Podporíme však iba také zmeny, ktoré budú mať systémový charakter a nebudú obsahovať snahy o podriadenie miestnej samosprávy vyšším územným celkom,“ dodala únia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela Piršelová
Firmy a inštitúcie ÚMS Únia miest Slovenska