Ministerka Lubyová je spokojná s návrhom rozpočtu pre školstvo a hovorí aj o platoch učiteľov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 16. október (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová je s rozpočtom pre ministerstvo školstva spokojná. Reaguje tak na kritiku komory učiteľov na návrh rozpočtu pre rok 2019.

Priblíženie k najvyspelejším krajinám sveta

Lubyová ďalej vysvetľuje, že cieľom rezortu v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania je dofinacovávať školstvo tak, aby sme sa priblížili k najvyspelejším krajinám sveta, ako sú krajiny OECD.

„V rozpočte na rok 2019 je o takmer 200 miliónov viac na oceňovanie a platy učiteľov, vedcov, výskumníkov a na zvyšovanie ich platových taríf, čo zatiaľ nevidieť v tabuľkách štátneho rozpočtu, pretože tieto peniaze boli dorokované po tom, ako v máji začal vznikať rozpočet. Je ich vidieť v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania,“ vysvetlila šéfka rezortu školstva.

Platba za Národný futbalový štadión

Povedala však aj to, že rezort školstva má oproti roku 2018 v štátnom rozpočte pokles o 75 miliónov eur a na druhej strane navýšenie ďalším dohovorom o 50 miliónov eur.

„To znamená, že celková bilancia je takmer o 25 miliónov eur menej. Treba však pripomenúť, že vo vlaňajšom rozpočte boli financie navýšené najmä pre Národný futbalový štadión, a to až vo výške 63 miliónov eur. Tento rok nám to nefiguruje v rozpočte, tak veľký pokles je spôsobený jednorazovou platbou za Národný futbalový štadión,“ vysvetlila Lubyová a na záver zdôraznila, že keď sa odrátajú financie v rozpočte vyčlenené na tento zámer, tak rezort bude mať v budúcom roku o 38 miliónov eur viac na bežné výdavky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov