Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deti, žiaci, učebnica
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
28. 05. 2019 17:24 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Ministerstvo školstva vyhlásilo verejné obstarávanie, učiteľom chce ponúknuť väčší výber učebníc

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva vyhlásilo vo Vestníku verejného obstarávania verejnú súťaž na učebnice matematiky a geografie.

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, ide o učebnice Matematika pre 5. až 9. ročník základných škôl a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom a Geografia pre 5. až 9. ročník základných škôl a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom.

V oboch súťažiach plánuje ministerstvo uzavrieť rámcové dohody s viacerými dodávateľmi s cieľom ponúknuť učiteľom a školám výber z čo najväčšieho počtu učebníc.

Tlačená a elektronická podoba

„Učitelia si následne budú môcť cez Edičný portál vybrať takú učebnicu, ktorá bude najviac zodpovedať ich vyučovacím metódam a potrebám danej školy a tú dostanú na základe ich objednávky bezplatne,“ konštatuje ministerstvo.

Predmetom zákaziek je dodanie učebníc matematiky a geografie v tlačenej a elektronickej podobe a metodickej príručky v elektronickej podobe, vrátane poskytnutia licencie na základe rámcovej dohody.

„Do súťaží sa môžu zapojiť aj dodávatelia, ktorí ešte nemajú hotové učebnice. V prípade oboch súťaží platí, že žiadosť o vydanie schvaľovacej doložky k učebnici musí dodávateľ podať do 180 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy,“ objasňuje rezort školstva.

Málo úloh na precvičovanie

Učitelia sa totiž už dlhodobo sťažujú, že disponujú nekvalitnými učebnicami matematiky, ktoré obsahujú málo úloh na precvičovanie a chýba im teoretické zhrnutie.

Zdôrazňujú, že tieto učebnice nezohľadňujú potreby slabších žiakov a učiteľ je nútený pripravovať množstvo pracovných listov a objednávať rôzne pracovné zošity.

Podľa nich by mali učebnice obsahovať základné učivo a praktické úlohy na finančnú gramotnosť. Ministerstvo školstva na túto kritiku reagovalo tým, že otvorilo trh s učebnicami. Výsledkom otvorenia trhu bude podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej to, že školy budú mať oveľa väčší výber medzi učebnicami a učitelia si budú môcť vybrať takú, ktorá sa čo najviac hodí pre potreby danej školy a jej vyučovacie metódy.

Odporúčané články

Vedci podľa Remišovej prichádzajú o milióny eur, ministerstvo označilo jej tvrdenia za zavádzanie Ak rodič nedá dieťa do škôlky, môže dostať pokutu do 331,50 eura

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X