Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Socialne siete.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
12. 02. 2019 11:54 Iné od vSkolstve.skSITA

Mladí získavajú informácie najmä z blogov

Z prieskumu ďalej vyplýva, že len 16 percent mladých si vždy overí informáciu z iných zdrojov

Mladí ľudia vo veku od 15 do 24 rokov vyhľadávajú informácie najmä na blogoch. Iba 56 percent z nich dôveruje tradičným médiám. Viac ako tretina sa prikláňa k alternatívnym webovým portálom. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý realizovala pre Radu mládeže Slovenska.

Prieskum bol v októbri 2018. Cieľom bolo na vzorke 1 000 respondentov zistiť mediálnu gramotnosť mladých Slovákov.

„V tomto roku nás čakajú prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. Práve médiá majú veľkú moc vo formovaní názorov mladých. Prieskum ukázal, ako dôležité je upozorňovať ich na to, aby si získané informácie overovali z rôznych zdrojov,“ povedala výskumná pracovníčka Rady mládeže Slovenska Katarína Čavojská.

Neoverené a zavádzajúce informácie

Čavojská upozorňuje na nárast obľuby alternatívnych médií, ktoré šíria neoverené a zavádzajúce informácie. Práve to podľa nej podkopáva dôveru mladých v informácie, ktoré sa k nim dostávajú prostredníctvom médií.

Stredoškoláci a vysokoškoláci získavajú informácie z blogov (93 percent), internetových verzií denníkov, týždenníkov a mesačníkov (90 percent) či z príspevkov na sociálnych sieťach (83 percent).

„Pri ich informovaní zohrávajú dôležitú úlohu aj stránky konkrétnych médií na sociálnych sieťach. Najmenej sa mladí pri hľadaní informácií obracajú na spravodajstvo verejnoprávnej či súkromných televíznych staníc,“ povedal Michal Považan z Rady mládeže Slovenska.

Názory ovplyvňujú kamaráti či rodičia

Z prieskumu ďalej vyplýva, že len 16 percent mladých si vždy overí informáciu z iných zdrojov. Rovnaké percento si napríklad po prečítaní blogu na webe neoverí informácie na iných portáloch alebo v médiách.

„Práve internetové spravodajské portály sú mladými najvyhľadávanejšie, ak si chcú overiť informácie. Mimoriadny význam majú pri ovplyvňovaní názorov aj ich kamaráti či rodičia,“ doplnila Čavojská.

Nastavujú si súkromie na sociálnych sieťach

Podľa nej je v dnešnej dobe dôležitá mediálna gramotnosť. „Ide o spôsobilosť chápať a dešifrovať mediálne obsahy, ktoré k nám prichádzajú informačnými kanálmi. Teda prostredníctvom tlače, televízie, rozhlasu alebo internetu,“ vysvetlila.

Zaujímavosťou je, že 65 percent mladých vo veku od 15 do 24 rokov tvrdí, že si nastavujú súkromie na sociálnych sieťach. Vždy zvažujú, kto ich príspevok alebo aktivitu uvidí. Až 63 percent mladých o sebe deklaruje, že si pravidelne vyhradzujú čas na aktivity, pri ktorých vypínajú všetky mediálne zariadenia, aby si od nich oddýchli.

Odporúčané články

Na Slovensku je veľká digitálna priepasť, o štúdiu informatiky uvažuje len pätina dievčat Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X