Na zabezpečenie obedov v základných školách si Trnava zoberie úver

Foto: Pixabay.com

O konkrétnej výške úverového rámca budú rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva v utorok, majú sa rozhodnúť pre úver dva alebo 2,5 milióna eur

Mesto Trnava si na zabezpečenie stravovania žiakov svojich škôl bude brať úver dva milióny alebo 2,5 milióna eur. O konkrétnej výške úverového rámca rozhodnú dnes poslanci mestského zastupiteľstva. Radnica potrebu úveru zdôvodňuje povinnosťou zabezpečiť od 1. septembra stravovanie zadarmo pre všetkých žiakov základných škôl, čo terajší stav školských jedální neumožňuje.

Z bankového úveru má byť financovaná výstavba úplne novej školskej kuchyne a jedálne v Základnej škole na Ulici J. Bottu s kapacitou 850 stravníkov, ďalej rekonštrukcia kuchyne a jedálne na Atómovej ulici s kapacitou 500 stravníkov a v súvislosti s masívnou výstavbou v niektorých častiach mesta aj ďalšie rekonštrukcie materských a základných škôl.

Optimálne riešenie

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že postoj Trnavy je vzhľadom na jej problémy zabezpečovať stravu pre žiakov komplexný. Každá iná alternatíva totiž pôsobí ako dočasné čiastkové riešenie.

„Samospráva tak odstráni deficit, ktorý spôsoboval jej závislosť od iného školského zriaďovateľa. Spôsob, ktorý si vybrala, teda úver, je zrejme optimálne riešenie zo všetkých možných alternatív, nad ktorými samospráva ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení uvažovala,“ tvrdí ZMOS.

Kuchyňu a jedáleň zrušili dávno

Novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečuje dotáciu na stravu pre všetky deti, ktoré navštevujú základnú školu. Všetci žiaci základných škôl tak budú mať od 1. septembra 2019 nárok na bezplatné obedy. Niektoré mestá a obce už minulý rok avizovali, že budú mať problémy so zabezpečením stravovania pre všetky deti.

V Trnave sa problémy prejavili už teraz v Základnej škole na Ulici J. Bottu. Kuchyňa a jedáleň boli v tejto najväčšej trnavskej základnej škole zrušené už dávno. Namiesto nich vznikli triedy. Obedy pre žiakov zabezpečovala neďaleká Stredná športová škola. Tá však zmluvu o stravovaní ku koncu januára vypovedala.

Obedy už poskytuje len prvým trom ročníkom základnej školy. Žiaci ďalších ročníkov chodia na obedy do iných škôl, čo vyvolalo petíciu rodičov, proti tomuto riešeniu.

V prevádzke od septembra 2020

Radnica teraz navrhuje zbúrať južný pavilón školy a postaviť tam nový objekt so školskou jedálňou s kapacitou 850 jedál. Predpokladané náklady na novostavbu sú vyčíslené na 1,2 milióna eur. Ak všetko dobre pôjde, kuchyňa a jedáleň by mohli byť v prevádzke od septembra budúceho roku.

Z úverových zdrojov má byť rekonštruovaná aj jedáleň Základnej školy s materskou školou na Atómovej ulici, kde momentálne obedy dovážajú z inej školy. V tomto prípade má mestský úrad k dispozícii aj projektovú dokumentáciu, ktorá predpokladá náklady na rekonštrukciu vo výške takmer 690-tisíc eur.

Rekonštrukcia by mala začať hneď po úspešnom verejnom obstarávaní na dodávateľa stavby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom