Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polievka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
15. 10. 2018 12:32 Regionálne školstvo od vSkolstve.skSITA

Obce a mestá odmietajú preberať zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa školských obedov

ZMOS navrhuje, aby sa obedy zadarmo zaviedli s garanciou, že náklady miest a obcí budú uhradené zo štátneho rozpočtu

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta, aby mestá a obce ako zriaďovatelia zariadení školského stravovania preberali zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa obedov zadarmo. „Toto opatrenie predpokladá v podstate okamžite zvýšenie počtu obedov asi o 120-tisíc obedov denne. Mestá a obce však nemajú na takýto nárast vytvorené personálne a ani technické kapacity. Na uskutočnenie tohto opatrenia mestá a obce nedostanú žiadne zvýšené finančné prostriedky,“ upozornil ZMOS.

Dotácia nemusí byť poskytnutá

Podľa ZMOS-u navrhovaná legislatívna zmena vytvára priestor na jednej strane k možnému plytvaniu s potravinami a na strane druhej k vytvoreniu aj takej situácie, že deti nebudú mať obed zadarmo, lebo samospráva si bude musieť zvýšené náklady prenášať do režijných nákladov, ktoré sú súčasťou poplatkov za obedy.

Ceny za odobrané obedy majú byť znížené o výšku dotácie na jeden obed vo výške 1,20 eura. O pridelenie dotácie musia mestá a obce požiadať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Avšak, môže sa stať, že dotácia z rôznych dôvodov nebude poskytnutá.

Ako riešenie ZMOS navrhuje, aby sa obedy zadarmo zaviedli do škôl postupne a za podmienky garancie, že náklady miest a obcí spojené s projektom bezplatných školských obedov budú uhradené z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Zabezpečené desiate

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD už predložili do parlamentu legislatívny návrh, aby štát deťom v materských a základných školách preplácal obedy. Obedy zadarmo v školách budú podľa predsedu strany Roberta Fica štát stáť ročne asi 117 miliónov eur. Dnes rodičia dávajú na obed 1,20 eura. Opatrenie sa týka asi 516-tisíc detí.

Deti, ktoré nemajú v školských zariadeniach jedálne, budú mať podľa slov ministra práce Jána Richtera zabezpečené desiate.

Odporúčané články

Bratislavské Nové mesto sa pripravuje na smerácke obedy zadarmo, investuje do školských jedální Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X