Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paint 328676_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
7. 02. 2019 10:52 Vysoké školstvo od vSkolstve.skSITA Diskusia

Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity oslavuje 70. výročie založenia

Fakulta je jednou zo zakladajúcich fakúlt univerzity

Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity (PU) si pripomína 70. výročie založenia. Ide o jednu zo zakladajúcich a zároveň najstarších fakúlt Prešovskej univerzity v Prešove. Ako jediná na Slovensku sa výhradne špecializuje na prípravu pedagógov pre materské školy, prvý stupeň základných škôl a pre špeciálne školy.

Pri príležitosti výročia sa na pôde fakulty koná vedecká konferencia. Nesie názov Premeny školy a učiteľské vzdelávanie v historickom kontexte a nové perspektívy. Vedenie fakulty na nej ocenilo osobnosti, ktoré prispeli k jej rozvoju.

Z Košíc do Prešova

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, v roku 1949 bola založená prvá Pedagogická fakulta na východnom Slovensku. Vznikla vládnym nariadením v Košiciach ako pobočka bratislavskej Pedagogickej fakulty Slovenskej univerzity. O tri roky neskôr, v roku 1952, sa fakulta premiestnila z Košíc do Prešova, kde funguje doteraz.

„Našej Pedagogickej fakulte historicky nemožno uprieť, že je nielen jednou zo zakladajúcich fakúlt Prešovskej univerzity. Rovnako je aj fakultou, ktorá prešla za uplynulých sedemdesiat rokov najväčšími zmenami,“ uviedla dekanka fakulty Jana Burgerová. Dekankou je už ôsmy rok.

Fakulta prešla viacerými transformáciami nielen v príprave učiteľov, ale aj samotného názvu. Postupne to bola Pedagogická fakulta (1949), Vyššia pedagogická škola (1953), Pedagogický inštitút (1959) a opäť Pedagogická fakulta (1964).

Prví absolventi denného štúdia s kvalifikáciou pre národné školy vychádzali z pobočky Pedagogickej fakulty na východnom Slovensku už v školskom roku 1949/50, pre stredné školy v školskom roku 1953/54.

Rok 1997 bol prelomový

V existencii Pedagogickej fakulty nastal významný medzník v roku 1996. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) sa rozdelila na dve vysoké školy – Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Prešovskú univerzitu v Prešove.

„Rok 1997 bol prelomovým, keďže naša Pedagogická fakulta sa začala výhradne orientovať na prípravu učiteľov pre primárne vzdelávanie, teda 1. stupeň základných škôl,“ doplnila Burgerová.

V súčasnosti je fakulta ako jediná na Slovensku na prípravu pedagógov pre materské školy, primárne vzdelávanie a pre špeciálne školy. Jej dlhodobo nosnými študijnými programami sú predškolská a elementárna pedagogika, učiteľstvo pre primárne vzdelávanie a špeciálna pedagogika. Na Pedagogickej fakulte aktuálne študuje 1 484 študentov a 35 doktorandov.

Radí sa medzi etablované inštitúcie

Od roku 1997 úspešne ukončilo štúdium na fakulte 7 895 absolventov. Od roku 1953 to je celkovo 21 847 absolventov. „Obzvlášť ma teší každoročný záujem uchádzačov o štúdium, ktorý mnohonásobne prevyšuje naše kapacitné možnosti. V dobe, keď univerzity zápasia s nedostatkom študentov, táto skutočnosť potvrdzuje kvalitu nášho výučbového procesu a fakultu radí medzi etablované inštitúcie. O to viac, že ide o oblasť pre spoločnosť nesmierne kľúčovú, a to prípravu učiteľa pre najnižšie stupne vzdelávania,“ dodala dekanka.

Fakulta má bohaté skúsenosti aj s organizovaním, respektíve spoluorganizovaním podujatí s celoslovenským významom. Ide napríklad o Logickú olympiádu nadaných, spevácku súťaž Moyzesianu či organizovanie Prešovskej detskej univerzity.

„Úspešná je aj v riešených projektoch v rámci grantových schém, medzinárodných projektov, ako aj v oblasti medzinárodnej spolupráce so zahraničnými univerzitami a renomovanými inštitúciami,“ dodala hovorkyňa.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X