Pellegriniho vláda dá univerzitám 20 miliónov eur, najviac pôjde na internáty v Bratislave

Zľava: Ministerka školstva Martina Lubyová a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas stretnutia s rektormi vysokých skôl pred rokovaním o rekonštrukcii vysokoškolských internátov. Bratislava, 11. máj 2018. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Na obnovu slovenských vysokoškolských internátov dá vláda zo svojho rozpočtu 20-miliónov eur. Z tejto sumy pôjde väčšina len na bratislavské vysokoškolské internáty. Novinárov v piatok o tom na Úrade vlády SR v Bratislave informoval premiér Peter Pellegrini.

Ako dodal, od piatku budú postupne peniaze od štátu odchádzať na účty univerzít. Vyplýva to z piatkového stretnutia Pellegriniho s rektormi slovenských verejných vysokých škôl. Predseda vlády povedal, že rektori našli konsenzus a zhodli sa na tom, že najhoršie internáty sú v hlavnom meste.

Dávny sľub Roberta Fica

Súčasná vláda Petra Pellegriniho tak plní dávny sľub bývalej vlády Roberta Fica, že na obnovu internátov dajú 50 miliónov eur. Premiér poznamenal, že zvyšných 30 miliónov eur dostanú školy počas ďalších dvoch rokov. Pellegrini to odôvodnil tým, že naraz peniaze školám nedajú, pretože ich nemajú kde minúť. „Ďalšie financie im pošleme potom, keď ich budú mať kde prefinancovať,“ reagoval.

Ako pred novinármi povedal minister financií Peter Kažimír zo sumy 20 miliónov eur pôjde osem miliónov len na bratislavské internáty. Podľa neho je suma 20 miliónov eur kombináciou kapitálových i bežných výdavkov a pri výbere prihliadali na to, čo školy potrebujú.

Investujú aj do energetickej efektívnosti budov

Veľa škôl už má totiž rekonštrukciu za sebou a z týchto peňazí môžu školy investovať napríklad do energetickej efektívnosti budov. Ministerka školstva Martina Lubyová dnes na Úrade vlády SR uviedla, že výber škôl, ktoré dostanú peniaze, rešpektovali aj ostatní rektori verejných vysokých škôl.

Na stretnutí v piatok ministri a premiér s rektormi hovorili aj o zlučovaní univerzít, aby sa napríklad z troch priemerných škôl stala jedna špičková. Podľa Pellegrniho však o tom iba začali rozprávať. Predseda vlády však vidí priestor na to, aby štát väčšie univerzity finančne podporil. Na záver dodal, že verí, že sa dožije toho, že málo prospešné univerzity zrušia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LubyováPeter KažimírPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR