Posledný januárový deň bude patriť diskusii o dinosauroch

Foto: Pixabay.com

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný

Januárová vedecká kaviareň bude patriť dinosaurom. Od 17:00 do 19:00 sa bude v budove Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI) diskutovať na tému Mraky nad jurským parkom – Vrcholy a krízy dávneho života doby dinosaurov. Diskutujúci budú hovoriť o vrcholoch a krízach života dinosaurov. Záujemcovia sa dozvedia aj to, prečo napriek mnohým novým faktom a poznatkom o tejto dobe, vieme stále málo o ich vtedajšom svete.

Stále sa objavujú nové fakty a poznatky

Jurské obdobie bolo kľúčovou dobou pre rozvoj druhohorného života na Zemi. Pred dvesto miliónmi rokov sa skončila epocha suchej triasovej klímy. Na Zemi prevládlo mokré, pomerne teplé podnebie. Veľké zvraty životných podmienok neprežili posledné relikty prvohorných tvorov, ani väčšina krokodílovitých archosaurov, ktoré vládli povrchu kontinentov. Moci sa tak mohli ujať dinosaury, ktoré sa vedeli prispôsobiť životu v najrôznejších prostrediach.

Podľa organizátorov kaviarne napriek veľkej popularite tvorov z tejto doby sa stále objavujú nové fakty a poznatky, z ktorých vysvitá ako málo vieme o vtedajšom svete. Skutočne všetky dinosaury vymreli? V koľkých bioprovinciách žili? Ako ovplyvňovala vtedajší svet vnútorná dynamika Zeme? Ako na vývoj podnebia i suchej zeme vplýval režim oceánskych prúdení? Aký účinok na živý svet mali zrážky Zeme s kozmickými telesami dopadajúcimi na jej povrch?

Hosťom bude vedec zo Slovenskej akadémie vied

Hosťom januárovej vedeckej kaviarne bude významný slovenský vedec, geológ a paleontológ Jozef Michalík z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Je jedným z prvých slovenských vedcov, ktorí objavili odtlačky stôp dinosaurov v našich Vysokých Tatrách. Predmetom jeho vedeckého záujmu je v súčasnosti výskum triasovo-jurského masového vymierania pred vyše 200 miliónmi rokov i zmeny prostredia na hranici jurského a kriedového obdobia pred 145 miliónmi rokov.

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v Bratislave. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom