Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dinosauruas.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
28. 01. 2019 9:58 Veda a výskum od vSkolstve.skSITA

Posledný januárový deň bude patriť diskusii o dinosauroch

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný

Januárová vedecká kaviareň bude patriť dinosaurom. Od 17:00 do 19:00 sa bude v budove Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI) diskutovať na tému Mraky nad jurským parkom – Vrcholy a krízy dávneho života doby dinosaurov. Diskutujúci budú hovoriť o vrcholoch a krízach života dinosaurov. Záujemcovia sa dozvedia aj to, prečo napriek mnohým novým faktom a poznatkom o tejto dobe, vieme stále málo o ich vtedajšom svete.

Stále sa objavujú nové fakty a poznatky

Jurské obdobie bolo kľúčovou dobou pre rozvoj druhohorného života na Zemi. Pred dvesto miliónmi rokov sa skončila epocha suchej triasovej klímy. Na Zemi prevládlo mokré, pomerne teplé podnebie. Veľké zvraty životných podmienok neprežili posledné relikty prvohorných tvorov, ani väčšina krokodílovitých archosaurov, ktoré vládli povrchu kontinentov. Moci sa tak mohli ujať dinosaury, ktoré sa vedeli prispôsobiť životu v najrôznejších prostrediach.

Podľa organizátorov kaviarne napriek veľkej popularite tvorov z tejto doby sa stále objavujú nové fakty a poznatky, z ktorých vysvitá ako málo vieme o vtedajšom svete. Skutočne všetky dinosaury vymreli? V koľkých bioprovinciách žili? Ako ovplyvňovala vtedajší svet vnútorná dynamika Zeme? Ako na vývoj podnebia i suchej zeme vplýval režim oceánskych prúdení? Aký účinok na živý svet mali zrážky Zeme s kozmickými telesami dopadajúcimi na jej povrch?

Hosťom bude vedec zo Slovenskej akadémie vied

Hosťom januárovej vedeckej kaviarne bude významný slovenský vedec, geológ a paleontológ Jozef Michalík z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Je jedným z prvých slovenských vedcov, ktorí objavili odtlačky stôp dinosaurov v našich Vysokých Tatrách. Predmetom jeho vedeckého záujmu je v súčasnosti výskum triasovo-jurského masového vymierania pred vyše 200 miliónmi rokov i zmeny prostredia na hranici jurského a kriedového obdobia pred 145 miliónmi rokov.

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v Bratislave. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Odporúčané články

Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemer krajín OECD je pritom nižší

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X