Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ucitel skola skolaci
Učitelia napísali Čaplovičovi list, v ktorom žiadajú aj iné veci, ako zvýšenie platov. Foto: SITA/Diana Černáková
19. 04. 2014 15:15 od SITASITA

Presun učiteľov do pôsobnosti štátu si ZMOS nevie predstaviť

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Prechod učiteľov pod zriaďovateľskú pôsobnosť štátu nemá podľa školskej analytičky Zuzany Zimenovej zmysel. Na Deň učiteľov 28. marca minister školstva Dušan Čaplovič predstavil ideu, že by učitelia základných a stredných škôl mohli byť priamymi zamestnancami ministerstva školstva.

V súčasnosti totiž základné či stredné školy zriaďujú mestá, obce či samosprávne kraje a peniaze im prerozdeľujú tieto samosprávy. „Neviem, čomu by takáto zmena pomohla,“ hovorí Zimenová. Predstaviť si to nevie ani Združenie miest a obcí Slovenska, súčasné rozdelenie kompetencií medzi štát a samosprávy meniť nechce.

Lepšia kontrola nad peniazmi

Zámerom ministerstva školstva je mať lepšiu kontrolu nad peniazmi určenými na platy učiteľov, vyhlásil ešte v marci Čaplovič. „Pedagogickí a odborní zamestnanci našich škôl by boli priamo pod ministerstvom, boli by zamestnancami ministerstva, obciam a zriaďovateľom by zostali majetky, lebo to my nemôžeme prevziať,“ predstavil svoj zámer šéf rezortu školstva. „Celkovo v tom nevidím zmysel, čomu by to pomohlo. Tarifné triedy sú dané, tabuľkové platy sú dané, ktoré sa musia rešpektovať,“ hovorí školská analytička.

Príplatky sú síce podľa nej v rukách zriaďovateľov, ktorí môžu peniaze použiť na iné, presun učiteľov pod ministerstvo školstva však nie je riešením, ako pedagógom zdvihnúť príjem. „Stačí, aby sa našli peniaze pre samosprávy, aby nemuseli ďalej škrtiť svoje rozpočty, ako im káže vláda,“ hovorí Zimenová.

Misky váh

UcitelkaOkrem toho, za zámerom ministerstva presunúť učiteľov priamo pod rezort, vidí školská analytička ľahšie prepúšťanie učiteľov, a nie motív lepšie ich zaplatiť. „Pre zlepšenie vyplácania učiteľov nemusia učitelia prejsť pod ministerstvo, vláda má v rukách všetky páky na to, aby to vyriešila inak,“ dodáva.

Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák hovorí, že zatiaľ ide len o jeden z variantov, o ktorých budú spoločne rokovať zástupcovia učiteľov, odborov, zamestnávateľov a rezortu školstva. „Nakoľko ide len o ideový zámer, je bezpredmetné hovoriť o akýchkoľvek detailoch. V každom prípade musíme dať na misku váh všetky relevantné fakty, prínosy aj riziká,“ uviedol.

Súčasný stav meniť netreba

Keďže zriaďovateľmi základných a stredných škôl sú samosprávy, k takejto zmene sa vyjadrujú aj mestá a obce. Výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány uviedol, že s ministrom školstva sa o tejto zmene už neformálne rozprával predseda združenia. „Stanovisko ZMOS-u je také, že si to nevieme predstaviť,“ uviedol Turčány. Podľa neho je totiž len ťažko realizovateľné, aby jedna zložka verejnej správy mala personál a druhá majetky a úrady. Súčasný stav pri rozdelení kompetencií podľa ZMOS-u meniť netreba.

Učitelia zatiaľ nevedia, ako sa k takejto možnosti postavia. Podpredseda Slovenskej komory učiteľov Ivan Dudáš hovorí, že nie je úplne jasné, ako si ministerstvo školstva celú zmenu predstavuje. „Potrebujeme vedieť viac, aby sme sa vedeli vyjadriť, ale neodmietame to celkom,“ povedal. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek dodáva, že nie je proti takejto zmene, potrebná je však diskusia. „Sú k tomu potrebné odborné stanoviská a diskusia so všetkými dotknutými,“ dodáva Ondek.

Odporúčané články

O učiteľoch ako verejných činiteľoch budú diskutovať Pedagogickým fakultám zánik nehrozí, tvrdí ministerstvo

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X