Prezidentka Čaputová vymenovala do funkcie rektora Paneurópskej vysokej školy Juraja Sterna

Zľava v popredí: Vymenovaný rektor Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) Juraj Stern a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania rektora PEVŠ v Prezidentskom paláci. Bratislava, 21. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu 21. apríla v Prezidentskom paláci do funkcie rektora Paneurópskej vysokej školy vymenovala Juraja Sterna. Vo svojom príhovore uviedla, že Paneurópska vysoká škola má na Slovensku reputáciu ustanovizne, ktorá sa dynamicky rozvíja a napĺňa ambície, pre ktoré vznikla, teda chce byť centrom moderného vysokoškolského vzdelávania a kvalitného vedeckého výskumu.

Doplnila, že udržať na ceste modernosti vysokoškolskú inštitúciu s piatimi fakultami, viac než päťdesiatimi študijnými programami a takmer troma tisíckami študentov, určite nie je ľahké. Hlava štátu zdôraznila, že ako každá vysokoškolská inštitúcia, aj Paneurópska vysoká škola potrebuje preto kvalifikované a výkonné vedenie a spoľahlivého lídra.

Objavili sa pozitívne trendy

„Som presvedčená o tom, vážený pán rektor, že svoju funkciu budete opätovne zastávať spôsobom, ktorý umožní ďalší rozvoj a napredovanie Paneurópskej vysokej školy,“ doplnila Čaputová. Dodala tiež, že za necelé dve desaťročia pôsobenia školy sa v činnosti jej fakúlt objavilo viacero pozitívnych trendov.

Prezidentka priblížila, že uplatnenie absolventov školy v praxi, nezávislé hodnotenie skonštatovalo, že Paneurópska vysoká škola v pomyselnej súťaži obstála nielen v porovnaní s inými súkromnými vysokými školami, ale aj v porovnaní so zavedenými verejnými školami. To všetko sú podľa hlavy štátu úspechy, ktoré si zaslúžia ocenenie.

Pred školou stojí veľká výzva

„Zároveň, ale musím dodať, že pred vašou vysokou školou, tak ako pred všetkými, stojí veľká výzva: dostať vysokoškolské vzdelávania na úroveň, ktorá umožní premenu Slovenska na vedomostnú a inovačnú spoločnosť,“ zdôraznila Čaputová.

Ak sa majú stať slovenské univerzity a vysoké školy kľúčovými centrami rozvoja, podľa hlavy štátu potrebujú nový silný impulz na kvalitnú zmenu.

„Aj keď akademické práva a slobody musia byť zachované, lebo ide o významný kultúrny a civilizačný výdobytok, akademická samospráva sa nesmie uzavrieť do seba,“ uzavrela hlava štátu. Prezidentka zablahoželala rektorovi k vymenovaniu do funkcie a zaželala mu veľa úspechov v jeho pôsobení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj SternZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie PEVŠ Paneurópska vysoká škola