Prezidentka Čaputová vymenovala troch nových rektorov, pripomenula im zmenu zákona o vysokých školách

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia rómskych študentov v Prezidentskom paláci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Bratislava, 8. apríl 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok vymenovala nové rektorky a rektora troch vysokých škôl. Katarínu Slobodovú Novákovú pre Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Tomáša Lengyelfalusyho pre Vysokú školu DTI (Dubnica Technological Institute) v Dubnici nad Váhom a Editu Halekovú pre Vysokú školu manažmentu v Bratislave. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka vymenovaným rektorom pripomenula dôležitosť vysokého školstva a tiež to, že len nedávno došlo na Slovensku k zmene zákona o vysokých školách. Ten posunul hranice právomocí správnych rád a akademických senátov. Na jednej strane sa zmenili spôsoby voľby rektorov a dekanov, na druhej strane boli posilnené aj niektoré rektorské právomoci. Čaputová novým rektorom pripomenula, že sa tak zmenili niektoré predpoklady výkonu ich funkcií, ktoré už možno v najbližších mesiacoch ovplyvnia jednotlivé školy, mestá a regióny.

„Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave je spolutvorcom akademického prostredia mesta, ktoré je centrom vzdelanosti už od 16. storočia. Vznikli na nej akademické pracoviská a študijné programy, ktoré v Trnave doposiaľ neboli v ponuke, čím Vaša škola láka aj študentov z väčších vzdialeností. Vysoká škola DTI poskytuje vzdelanie najmä v učiteľských odboroch, bez ktorých naša krajina nemá budúcnosť. Vysokú školu manažmentu, ktorá je prvou slovenskou súkromnou vysokou školou, si mnohí vybrali a vyberajú s očakávaním, že do ekonomického vzdelávania na Slovensku prináša moderné trendy a postupy, vďaka ktorým získajú medzinárodne relevantné zručnosti,“ povedala hlava štátu.

Prezidentka na záver zagratulovala novým rektorom k funkciám a popriala im veľa síl pri ich výkone v nasledujúcich rokoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie UCM Univerzita sv. Cyrila a Metoda v TrnaveVysoká škola DTIVysoká škola manažmentu v Bratislave