Rektori a SAV žiadajú použiť financie z eurofondov na vedu, chcú sa vyhnúť hrozbe dekomitmentu

Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 23. októbra 16:25

Prostriedky z Operačného programu Výskum a inovácie by mali byť skutočne použité na vedu. Zhodli sa na tom Slovenská akadémia vied (SAV) a rektori piatich slovenských univerzít. Tí súhlasia so spojením operačných programov OP Výskum a Inovácie a OP Integrovaná infraštruktúra, avšak za podmienky, že vďaka tomuto kroku nebude Slovensku hroziť dekomitment, teda nevyužitie čerpania eurofondov ani v roku 2019, ani spomalenie procesov a vytvorenie administratívnych prekážok.

Záväzky voči CERN-u

Slovenská akadémia vied podpisom memoranda 22. októbra so Slovenskou technickou univerzitou, Univerzitou Komenského (UK), Technickou univerzitou v Košiciach, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vytvorila platformu na koordinovaný postup pri presadzovaní záujmov v oblasti vedy a výskumu

Štát si momentálne neplní dôsledne svoje záväzky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv, ako napríklad záväzky voči CERN-u,“ uvádzajú v tlačovej správe SAV a univerzity. Podľa nich je nevyhnutné tieto záväzky čo najskôr urovnať, aby krajina nemusela čeliť zastaveniu rozbehnutých projektov a medzinárodne negatívnej odozve.

Ministerstvo žiadosť nedostalo

Od ministerstva školstva žiadajú univerzity a SAV urýchlenie odborného hodnotenia projektov Dlhodobého strategického výskumu, vyhlásenie výzvy na Univerzitné vedecké parky a výskumné centrá, aby prostriedky z nich mohli čerpať už od budúceho roku. V tlačovej správe apelujú aj na potrebu celoštátneho hradeného prístupu do svetových databáz.

Tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí pre agentúru SITA uviedol, že príspevok do CERN-u je v plnej kompetencii ministerstva školstva, pretože, aj keď je rezort diplomacie gestorom medzirezortného programu na úhradu príspevkov, tento program je decentralizovaný. Rezort tiež tvrdí, že nedostal žiadnu žiadosť od ministerstva školstva o podporu pri rokovaní s rezortom financií ani indíciu, že ich finančné záväzky voči uvedenej organizácií nie sú kryté. Reaguje tak na vyjadrenie ministerstva školstva, že problém nie je len v ich rukách, ale aj v rukách rezortu diplomacie.

Náklady pokryť nedokážu

Ministerstvo Martiny Lubyovej tiež uviedlo, že CERN-u uhradili za roky 2012 až 2019 viac ako 40 miliónov eur. Zdôraznilo pritom, že ide o najdrahšiu zahraničnú vedeckú spoluprácu Slovenska a že daňových poplatníkov stojí ročne približne 6 miliónov eur.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa snaží uhrádzať tieto sumy, avšak náklady rastú rýchlejšie než rozpočtové krytie, ktoré má ministerstvo na tieto účely k dispozícii, preto opakovane žiadalo na MF SR o navýšenie financovania. S ohľadom na situáciu štátneho rozpočtu a viazanie prostriedkov nebolo zatiaľ možné tieto náklady pokryť v plnej výške,“ uviedol tlačový odbor rezortu školstva.

Prístup do svetových databáz

Na margo kritiky vedcov, že nemajú prístup do svetových databáz, ministerstvo uviedlo, že pre podstatnú časť vedecko-výskumnej komunity je prístup k elektronickým informačným zdrojom hradený už 11 rokov cez národné projekty Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), ktoré sú financované z fondov EÚ. Z tohto dôvodu podľa školského rezortu neboli od roku 2009 vysoké školy a SAV nútené vynaložiť prostriedky z vlastných zdrojov.

Aktuálne je zabezpečovaný prístup k 20 databázovým kolekciám v období rokov 2016-2019 v celkovom objeme vyše 24,6 miliónov eur a zhruba 5,6 milióna eur bude vyčlenených na zabezpečenie prístupov k databáze Web of Science do roku 2022. Ministerstvo vraj nemôže navýšiť prostriedky na predplatné k vedeckým databázam, keďže projekty, ktoré sa blížia k 50 miliónom eur musia prejsť niekoľko mesačným procesom schvaľovania zo strany EÚ. Dodáva, že navýšenie bude možné zrealizovať pravdepodobne v nasledujúcom programovom období európskych fondov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSAV Slovenská akadémia vied