Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Seminar 2654142_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
5. 03. 2019 12:03 Legislatíva od vSkolstve.skSITA Diskusia

Šanca vytvoriť moderný zákon o pedagogických zamestnancoch nebola využitá, tvrdia učitelia

Spustená je petícia za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá má viac ako šesťtisíc podpisov

Ministerstvo školstva ani vláda nevyužili šancu vytvoriť moderný zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorý by zvýšil atraktivitu učiteľského povolania, vychádzal by z praxe a nebol by diskriminačný. Uviedol to prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Spustená je petícia za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá má viac ako šesťtisíc podpisov. „Akonáhle bude mať petícia 10-tisíc podpisov budeme o zákone rokovať s ministerstvom školstva. Nový zákon totiž okliešťuje kreditový systém a je dokonca v rozpore so zákonom o celoživotnom vzdelávaní. Je oklieštené ďalšie vzdelávanie učiteľa. Diskriminované sú napríklad učiteľky materských škôl, ktoré môžu získať maximálne trojpercentný príplatok,“ dodal prezident komory učiteľov.

Zavedenie zníženia úväzkov vychovávateľom vo všetkých typoch škôl a školských zariadení

Viere Grohovej z Fóra proaktívnych škôl chýbala na príprave zákona väčšia participácia s učiteľmi. „Nezískali sme napríklad spätnú väzbu, prečo sa ruší kreditový príplatok. Podľa nového zákona sa má riaditeľ školy vzdelávať až 320 hodín v programoch, ktoré učia administratívne riadiť školu. Ministerstvo školstva odstránilo zo zákona, aby si škola zisťovala spätnú väzbu o svojej práci. Práve tá slúžila na to, aby si škola dala nové ciele,“ vysvetlila Grohová.

Učitelia požadujú do zákona zaviesť zníženie úväzkov vychovávateľom vo všetkých typov škôl a školských zariadení. Pozitívne vnímajú aj nový systém atestácie, no ešte je potrebné ho doplniť.

Odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania pre triednictvo

Ministerstvo školstva tvrdí, že počas celej tvorby zákona rokuje s reprezentatívnymi organizáciami a zohľadňuje pripomienky a požiadavky z ich strany. Podľa rezortu školstva sa oproti pôvodnému návrhu zákona rozšírili možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie a prechodné obdobie sa predĺžilo na sedem rokov. Rovnako sa rozšírila platnosť príplatkov za vzdelávanie v profesijnom rozvoji, odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania pre triednictvo či vzrástol príplatok za jazykovú skúšku.

„Všetky tieto dodatočné zmeny vyrokované odborármi sú v prospech učiteľov a odborných zamestnancov a zabezpečujú, aby sa v budúcnosti neznižovali 12-percentné príplatky v novom vzdelávacom systéme,“ uviedlo ministerstvo.

Zákon je momentálne v druhom čítaní v parlamente

Zákon podľa ministerstva prešiel riadnym legislatívnym procesom s predĺženými lehotami a prináša zvýšenie ochrany zamestnancov pred patologickým správaním, zníženie úväzkov vychovávateľov a výchovných poradcov pri zachovaní platov či posilnenie kariérového poradenstva pre žiakov.

Vláda schválila 9. januára návrh zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Zmenou zákona sa podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej zvýši kvalita vzdelávania. Zároveň sa podľa nej pedagógovia nemajú obávať, že by v novom systéme prišli o peniaze. Zákon je momentálne v druhom čítaní v parlamente.

Odporúčané články

Štipendium Martina Filka získajú šiesti študenti, môžu študovať na najlepších školách Záujem o elektronické testovanie stúpa, vedomosti preverili tisíckam žiakov aj študentov

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X