Schválenie povinných škôlok by sa mohlo oddialiť, Rada ZMOS rieši dopady pre samosprávy

Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) stále nemá podpredsedov. Napriek tomu, že utorková schôdza Rady ZMOS ich voľbu avizovala, členovia mali inú prioritu. Tou totiž bola problematika školského zákona, ktorý podľa ZMOS bude mať negatívny dopad na rozpočet samospráv.

Zvýšené výdavky pre samosprávy

V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol hovorca a tajomník rady expertov ZMOS Michal Kaliňák. Ako dodal, členovia Rady ZMOS pôsobiaci v Komore miest a v Komore obcí sa na zasadnutí dohodli, že Národnú radu SR požiadajú o presun schvaľovania návrhu skupiny poslancov NR SR na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o výchove a vzdelávaní, na septembrovú schôdzu.

Kaliňák upozornil, že zákon, ktorým sa predpokladá zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, prinesie zvýšené výdavky samosprávam.

„U nás ide o to, či to prijmeme ako originálnu kompetenciu, alebo prenesenú a s akými financiami, keďže každá úloha má aj finančné výdavky,“ prízvukoval.

Podpredsedov zvolia neskôr

Ako dodal, členovia rady pôsobiaci v oboch komorách sa dohodli, že ďalšie rokovanie rady sa uskutočni 1. júla a na ňom predstavia členovia, z pozície starostov a primátorov, dopady navrhovanej legislatívy na svoje samosprávy, čo budú aj ďalšie argumenty pre vyjednávanie.

„Preto požiadame o presun schvaľovania školského zákona na septembrovú schôdzu a urobili sme to preto takýmto spôsobom, aby bolo jasné, aké dopady bude mať všetká spomínaná legislatíva na samosprávy,“ podotkol Kaliňák.

Voľba podpredsedov sa podľa tajomníka rady expertov ZMOS uskutoční následne. Zatiaľ však nie je isté, či to bude na nasledujúcom zasadnutí Rady ZMOS alebo neskôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kaliňák
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska