Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obedy, škola, jedlo
Foto: ilustračné, Getty Images
20. 08. 2019 17:25 InéSlovensko od vSkolstve.skSITA

Školy sa pripravujú na „obedy zdarma“, vďaka projektu Ústredia práce pribudne vyše 1000 kuchárok

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR je vo finálnej fáze projektu Pracuj v školskej kuchyni, ktorým chce štát podporiť nástup nových pomocných kuchárok do školských jedální v základných školách pri zavádzaní štátom hradených obedov.

Na tlačovej besede to uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Príspevok na mzdy kuchárok

Zriaďovatelia, či už verejní alebo neverejní, nahlásili na úrady práce v júni dokopy 1 320 miest, ktoré budú potrebovať obsadiť,“ povedal. Po dohode s úradmi práce sa podľa neho uskutočnili výberové konania.

Aktuálne sú vybraní a buď prechádza školením, alebo už má kurzy 1 055 ľudí, čiže 1 055 ľudí by mohlo, pokiaľ sa dohodnú so zamestnávateľom, už v septembri nastúpiť,“ povedal.

Zvyšné miesta sa podľa Valentoviča budú postupne obsadzovať podľa požiadaviek zriaďovateľov škôl. „Prostriedky máme pripravené na vykrytie všetkých požiadaviek zriaďovateľov,“ povedal. Úrad práce podľa neho poskytne príspevok na mzdu kuchárok vo výške 95 percent celkovej ceny práce, a to v maximálnej sume 703 eur na jedného zamestnanca počas nachádzajúceho školského roka. Okrem toho úrady práce prispejú zriaďovateľovi školy jednorazovým príspevkom 53,21 eura na ochranné a zdravotné pomôcky pre nové kuchárky.

Príspevok nepokrýva náklady

Mali sme maximálny záujem pomôcť rodičom, aby nemuseli platiť za obedy, ale v žiadnom prípade sme netvrdili, že budeme riešiť náklady zriaďovateľov ako takých,“ povedal o tzv. obedoch zdarma minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Zákony podľa neho už v súčasnosti ukladajú zriaďovateľom škôl povinnosť poskytnúť žiakom teplú stravu, ak o ňu jeho rodič prejaví záujem. „Mali sme záujem, aby pri jednom stole v školskej jedálni sedeli deti aj z tých solventnejších rodín aj z tých sociálne slabších rodín,“ tvrdí Richter.

Žiaci posledného ročníka materských škôl dostávajú štátny príspevok na tzv. obedy zdarma vo výške 1,20 eura od 1. januára, žiaci základných škôl ho budú dostávať od 1. septembra, teda od nového školského roka. Tento príspevok štátu však v mnohých prípadoch nepokrýva zvýšené režijné náklady na obedy pre žiakov, a tak sa aj po 1. septembri tohto roka budú mnohí rodičia podieľať na úhrade nákladov na obedy pre svoje deti.

K téme

Obedy zadarmo pre deti v hmotnej núdzi budú drahšie, ak samospráva nezohľadní situáciu rodín Mesto Prešov pomohlo školám s obedmi zadarmo, investovalo do rozšírenia technológie v jedálňach

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu PSG v šlágri nedalo šancu Realu, Atlético remizovalo s Juventusom a Bayern zdolal Crvenu Zvezdu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X