Slovenčina sa vyučuje na 22 univerzitách v 15 štátoch sveta

Foto: SITA/Pavol Machovič

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Slovenský jazyk v minulom roku vyučovali na 22 zahraničných univerzitách v 15 krajinách sveta. Najviac študentov slovenčiny je na univerzitách v slovanských krajinách a tam, kde žije početná slovenská menšina, teda napríklad v Užhorode, Novom Sade, Viedni, Záhrebe, Katoviciach a Krakove.

„Výučbu slovenského jazyka zabezpečujú vyslaní lektori spolu s kmeňovými slovakistami pôsobiacimi na jednotlivých univerzitách. Títo lektori prispievajú najmä k výchove pedagógov pre školy zabezpečujúce vzdelávanie a uchovanie slovenského jazyka v príslušnom regióne,“ uvádza sa v správe o štátnej politike voči Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorá je v pripomienkovom konaní.

Rezort školstva tiež dlhodobo vysiela učiteľov základných a stredných škôl na školy s vyučovacím jazykom slovenským alebo vyučovaním slovenčiny v zahraničí. Jednotlivé zahraničné školy si svoje požiadavky na vyslaného učiteľa uplatňujú oficiálnou žiadosťou.

Lektoráty slovenského jazyka a kultúry sú zriadené vo všetkých krajinách, kde je dostatočný záujem o štúdium slovenského jazyka a literatúry. Vlani zo Slovenska odišlo 11 učiteľov slovenčiny a akademických predmetov na základné a stredné školy v zahraničí. Do Maďarska vyslali piatich učiteľov, do Rumunska jedného a na Ukrajinu päť učiteľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR