Testovanie kloktaním bude na školách realitou, ministerstvo sa dohodlo s viacerými dodávateľmi

Kloktacími testami bolo od pilotného testovania zistených 36 pozitívnych prípadov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) uzavrie v stredu 24. februára zmluvu so štyrmi inštitúciami na dodanie kloktacích testov. Vyplýva to z oznámenia o použití priameho rokovacieho konania v dôsledku mimoriadnej udalosti zverejnenom na stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Ide o spoločnosti Cytopathos, Klinická Biochémia, Unilabs Slovensko a Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť. Celkovú hodnotu obstarávania služieb ministerstvo vyčíslilo na 18,7 milióna eur bez DPH.

Rozhodovali kapacity na dodanie

Záujem dodať sady pre odber vzoriek kloktaním na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19 pre základné školy, prejavili aj spoločnosti JJ25, IntellMed, Medirex, Merlin media a Synlab Slovakia. Do obstarávania sa mohla prihlásiť akákoľvek spoločnosť zo Slovenska či inej krajiny Európskej únie, ktorá mala dostatočné kapacity na dodanie a vyhodnotenie testov aspoň v jednom kraji.

Viac o téme: Koronavírus

Od poskytovateľov ministerstvo vyžaduje služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky žiakov a zamestnancov škôl cez odberový systém na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Následne by takto získaná vzorka mala prejsť RT – PCR testom.

Testoval by sa len druhý stupeň

„Služba zahŕňa dodanie testovacích sád do určených miest, zaučenie používateľov na realizáciu samosteru, identifikáciu vzoriek, zber a vyhodnotenie vzoriek na báze poolovania vrátane pretestovania v prípade potvrdenej pozitivity,“ priblížilo ministerstvo.

Vláda schválila testovanie v školách kloktaním 13. januára. Celkové náklady boli vyčíslené na viac ako 22,4 milióna eur. Toto testovanie by sa týkalo iba žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl. Na jedno kolo pretestovania potrebuje MŠVVaŠ SR približne 440-tisíc súprav, na tri kolá teda 1 020 000 testovacích kitov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR