Univerzitu Komenského navštívil laureát Nobelovej ceny Kip Thorne, vedca odmenili medailou

Laureát Nobelovej ceny za fyziku Kip S. Thorne počas prednášky po prevzatí Veľkej zlatej medaily UK v Aule Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Bratislava, 12. október 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave odovzdala najvyššie univerzitné ocenenie americkému vedcovi Kipovi Thornovi, ktorý skúma relativistické hviezdy, čierne diery a gravitačné vlny. V roku 2017 mu ako jednému z troch vedcov udelili Nobelovu cenu za prvú priamu detekciu a pozorovanie gravitačných vĺn. Informovala o tom Lenka Miller, hovorkyňa UK.

Medailu vedcovi udelil rektor UK Marek Števček. „Je pre mňa cťou oceniť nielen vynikajúcu vedeckú prácu profesora Thorna, ale i jeho učiteľské pôsobenie, popularizáciu vedy, v rámci ktorej neváhal vymeniť svoju profesiu fyzika aj za herca, jeho aktivity v popularizácii vedy na Slovensku a na našej univerzite ako i jeho líderstvo v experimente LIGO Veľkou zlatou medailou UK,“ povedal.

Thorne mal pre študentov UK prednášku s názvom „Môj hlboký vzťah so zakriveným vesmírom: od čiernych a červích dier až po cestovanie v čase a gravitačné vlny“. Poslucháčom zhrnul svoj výskum gravitačných vĺn, čiernych dier, zakrivenia vesmíru a veľkého tresku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kip ThornLenka MillerMarek Števček
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave