Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Businessman 3492380_1920.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
7. 02. 2019 9:52 Iné od vSkolstve.skSITA

Väčšina podnikateľov považuje vzdelávací systém na Slovensku za zlý

Až 75 percent podnikateľov súhlasí s tým, že im chýbajú informácie o kvalite škôl

Väčšina podnikateľov oslovených Podnikateľskou alianciou Slovenska (57,6 percenta) považuje vzdelávací systém za zlý ako celok. Ďalších 16,7 percenta si myslí, že najmenej funkčné sú stredné odborné školy. Takmer trinásť percent tak označilo vysoké školy, 8,3 percenta základné školy a 4,5 percenta gymnáziá. Až 75 percent podnikateľov súhlasí s tým, že im chýbajú informácie o kvalite škôl.

Pri rozhodovaní o prijímaní absolventov konkrétnej školy im chýbajú najviac informácie o podiele zamestnaných absolventov školy, respektíve nezamestnanosti absolventov, úspešnosť školy v celoštátnom ratingu a hodnotenie školy zo strany absolventov, učiteľov a rodičov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s inštitútom INEKO a MESA10 v decembri 2018 a januári tohto roka formou elektronického dotazníka. Oslovili 4 143 podnikateľov a odpoveď poskytlo 134 z nich.

Pravidelné zverejňovanie ratingu

Z prieskumu vyplynulo, že s tým, aby sa aj naďalej merala úroveň žiakov na základných a stredných školách prostredníctvom celoslovenských testov súhlasí 69,9 percenta. Kvalite vysokého školstva by podľa 89,4 percenta podnikateľov pomohlo pravidelné zverejňovanie ratingu alebo hodnotenia vysokých škôl, fakúlt a ich študijných programov.

S každoročným zverejňovaním informácií o priemerných platoch absolventov konkrétnych škôl zo strany štátu súhlasí 65,1 percenta podnikateľov.

Päť najdôležitejších kritérií

Podnikatelia mali možnosť vybrať kritériá, ktoré by mali spĺňať absolventi stredných a vysokých škôl. Za päť najdôležitejších kritérií, ktoré by mal spĺňať potenciálny zamestnanec so stredoškolským vzdelaním, označili schopnosť učiť sa (79,5 percenta), komunikačné schopnosti (64,4 percenta), odborné vedomosti (59,8 percenta), schopnosť pracovať v tíme (53,8 percenta) a jednoduchú prácu s počítačom (50,8 percenta).

Za najdôležitejšie kritériá v prípade vysokoškolského vzdelania považujú odborné vedomosti (69,7 percenta), komunikačné schopnosti (64,4 percenta), analytické myslenie (61,4 percenta), schopnosť učiť sa (56,8 percenta) a znalosť angličtiny na pokročilej úrovni (54,5 percenta).

Odporúčané články

Žiaci základných škôl už pijú menej alkoholu, podľa ministerstva za to môžu aj kontroly podnikov Na Slovensku je veľká digitálna priepasť, o štúdiu informatiky uvažuje len pätina dievčat

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X