Vláda schválila nový druh pôžičky pre študentov, má ich motivovať k práci na Slovensku

Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Nový druh pôžičky pre študentov bude motivovať tých, ktorí po skončení vysokej školy zostanú na Slovensku pracovať. Ide o formu stabilizačnej pôžičky.

Povedala to po rokovaní vlády ministerka školstva Martina Lubyová s tým, že ak absolvent po skončení štúdia zostane u nás zamestnaný, v závislosti od počtu odpracovaných rokov mu bude istina odpustená. „Ide o pôžičkový vzťah, ktorý sa môže stať akoby grantom, ale za splnenia istých podmienok,“ dodala Lubyová.

Zoznam nedostatkových povolaní

Do Fondu na podporu vzdelávania pribudne nový druh pôžičky ako formy sociálnej podpory vybraných skupín študentov vysokých škôl, ktorí štúdiom zvoleného študijného programu získajú kvalifikačný predpoklad na výkon povolania ohrozeného nedostatkom pracovných síl v Slovenskej republike.

Nedostatkové regulované povolania budú každoročne zverejnené v zozname nedostatkových povolaní. Zoznam bude vytvárať Inštitút vzdelávacej politiky (organizácia ministerstva školstva) v spolupráci s ministerstvom práce a s príslušným ústredným orgánom štátnej správy, do ktorého vecnej pôsobnosti bude výkon nedostatkového povolania patriť. Nový druh pôžičky schválila vláda.

Zákon je nastavený všeobecne

Podľa ministerstva školstva bola podnetom na predloženie návrhu novely zákona o fonde prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, najmä zdravotných sestier v systéme zdravotníctva. Jedným z týchto opatrení je poskytovanie pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu.

Lubyová uviedla, že zákon je nastavený všeobecne a postupne by sa doň mohli zapojiť aj iné profesie, ktoré budú nedostatkové. Študenti sa budú môcť o tento druh pôžičky uchádzať ešte v tomto školskom roku, a to počas júna. „Na tento zámer je zatiaľ vyčlenených 2,7 milióna eur ročne na obdobie štyroch rokov,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie Vláda SR