Ak sa podľa Petrík zavedie povinná škôlka, najhoršie to bude pre trojročné deti

Poslankyňa NR SR za stranu SPOLU – občianska demokracia Simona Petrík počas tlačovej besedy na témy: Predstavenie ďalších škodlivých dôsledkov narýchlo prijímaného povinného predškolského ročníka, predstavenie dvoch zákonov, ktoré by mali dopady tohto opatrenia zmierniť, spôsob prijímania zákona, a tiež predstavenie daru, ktorý Juraj Hipš prichystal pre ministerku školstva, vedy, výskumu a športu SR i pre navrhovateľov zákona. Bratislava, 16. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Tento školský rok škôlky zamietli 11-tisíc žiadostí o miesto v štátnej škôlke. Očakáva sa, že budúci rok to bude rovnaké, ak nie ešte horšie. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedla nezaradená poslankyňa NR SR a členka mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík.

Každý rodič by mal mať istotu

„Rýchly návrh zákona o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné deti situáciu ešte zhorší. Máme nedostatok učiteľov. Schválením návrhu päťročné deti vytlačia zo škôlky tie mladšie. Najhoršie to bude pre trojročné deti,“ povedala nezaradená poslankyňa.

Na júnovú schôdzu Petrík predloží návrh zákona, ktorý bude garantovať miesto v škôlke pre všetky deti od troch rokov. „Každý rodič by mal mať istotu, že keď jeho dieťa bude mať tri roky, bude mať nárok na cenovo dostupnú škôlku alebo ho samospráva odškodní aspoň vo výške rodičovského príspevku,“ vysvetlila.

Myšlienka je dobrá ale návrh nedomyslený

Podľa odborníka na školstvo strany Spolu Juraja Hipša je myšlienka zákona dobrá, aj keď návrh je nedomyslený. „Je prejavom arogancie a neodbornosti, ak neprejde takýto návrh verejnou odbornou diskusiou a pripomienkovaním,“ reagoval na to, že návrh nepredložilo ministerstvo školstva, ale traja koaliční poslanci Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd).

Parlament sa bude návrhom koalície o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné deti zaoberať na konci aktuálnej 45. schôdze. Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu ministerstvo školstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPOLU – občianska demokracia